Práca nadčas

Dobrý deň,
môže dať zamestnávateľ absenciu alebo iné porušenie prac. disciplíny v prípade, že zamestnanec vo výp. lehoty odmietne prácu nadčas v sobotu, ktorý je dňom pracovného pokoja a prac. čas je rozvrhnutý rovnomerne každý deň od pon. do piatku? Je chránená zamestnankyna starajúca sa o dieťa do 15 rokov - osamelá matka tým, že nemusí súhlasiť s prácou nadčas - aký je to akt. paragraf? Koľko dopredu musí zamestnávateľ oznámiť prácu nadčas? - nakoľko keď ju neoznámi včas, zamestnane nemusí súhlasiť.. Kto je osamelá matka podľa zákonníka práce? - rozvedená, slobodná s dieťaťom?
Dakujem
 • Komentáre
 • Ano, ak nenastupi na nariadeny nadcas, je to rovnake ako nenastupenie na riadnu zmenu.

  Je chránená zamestnankyna starajúca sa o dieťa do 15 rokov - osamelá matka tým, že nemusí súhlasiť s prácou nadčas - aký je to akt. paragraf?
  Ak sa trvale staráte o dieťa mladšie ako tri roky alebo ak ste osamelým rodičom, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, môže vás zamestnávateľ zamestnávať prácou nadčas len s vaším súhlasom. To isté platí pre pracovnú pohotovosť, ktorá je možná len na základe vami akceptovanej dohody.
  Osamely rodic je rodic, ktory žije bez partnera v spoločnej domácnosti s jedným dieťaťom či viacerými deťmi a v praxi to znamená, že sú jediným živiteľom neúplnej rodiny.

  Koľko dopredu musí zamestnávateľ oznámiť prácu nadčas?
  Nie je definovane presne.
 • Aký je to prosím §?
 • Pozor napr. na to, ze ak otec dietata pober nan danovy bonus, deklaruje, ze s nim ije v jednej domacnosti. Teda matka nemoze byt osamela.