Odstupné počas rodičovskej dovolenky

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom nároku na odstupné. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcela som sa skôr vrátiť, len zamestnávateľ nemá pre mňa žiadnu pozíciu. Navrhli by podať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Bola som v domnienke, že mi prináleží odstupné. Zamestnávateľ mi ale tvrdí, že nárok nemám, keďže mi ešte plynie rodičovská dovolenka a majú čas mi ponúknuť niečo pokiaľ mi skončí. Čo ale v takomto prípade keď ja sa vrátiť chcem skôr a pozícia pre mňa nie je? Mám nárok na odstupné? Ďakujem vopred za odpoveď
 • Komentáre
 • Ak si podas ziadost o skoncenie PP ty, narok na odstupne nevznika.

  Narok na odstupne by vznikol (bez ohladu na to ,ze sa vracias po RD) v pripade, ze by si dostala vypoved kvoli zrusenemu pracovnemu miestu alebo by ste sa dohodli na dohode o skonceni PP z dovodu zrusenia pracovneho miesta.
  Vypoved ti moze dat zametnavatel az ked sa do prace vratis.

  Tebe staci mesiac dopredu pisomne oznamit, ze sa vracias po RD do prace. Nasledujuce kroky musi iniciovat zamestnavatel.

  Urcite si ty ziadost o skoncenie PP nedavaj, to je najjednoduchsia cesta ako sa ta zbavit, pre zamestnavatea absolutne vyhodna, ale nie pre teba.
 • Ďakujem pekne za odpoveď. Ja som nevedela presne ako to chodí a tú žiadosť som poslala. Až na mieste, keď som mala podpísať samotné ukončenie pracovnej zmluvy, nebolo tam spomenuté odstupné. Samozrejme som to nepodpísala. Ako by som mala teraz postupovať, aby mi ten nárok na odstupné vznikol. Ja som sa vrátiť do práce chcela,ale oni momentálne pre mňa nič nemajú. Ako ich kvázi "prinútiť" aby mi oni dali výpoveď dohodou teraz, keďže do konca rodičovskej čakať nechcem. Ďakujem
  • Obavam sa, ze zamestnavatelovi staci ta ziadost o skoncenie PP. Napise ti, ze suhlasi a tvoj PP skonci.
   Ten podpis je viac menej formalne ukoncenie na zaklade tvojej ziadosti, aby si mala v poriadku papiere.
   Ak s tym zamestnavatel nebude chciet nic urobit, ty to uz nezmenis.
   Teraz uz musis komunikovat so zamestnavatelom a pokusit sa najst kompromis.
 • To akože znamená, že tá žiadosť je oficiálna a ukončili môj pracovný pomer? Ja som v podstate prišla osobne do firmy podpísať papiere, ktoré som samozrejme nepodpísala, keďže tie podmienky tam neboli také aké som chcela. Ja som sa chcela odvolať s tým, že došlo k nedorozumeniu a ja som ukončiť pracovný pomer nechcela, keďže do práce som sa chcela vrátiť už teraz a oni nemajú pre mňa miesto.
  • Možno si chcela niečo iné, ale ak si skutočne poslala do práce žiadosť o skončenie PP dohodou, platí to, čo je na papieri.
 • Áno viem, ale oficiálnu dohodu som nepodpísala, takže pracovný pomer mi ešte trvá.