Evidencia na úrade práce

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či má externý študent nárok na riadne dvojmesačné prázdniny aj vtedy keď tento rok maturoval. Jedná sa mi o to, že sa syn išiel zaevidovať na úrad práce dňa 30.9.2019 (je mi jasné, že zdravotnú si bude musieť zaplatiť, ale to riešiť nechcem) aj dostal od toho dňa kartičku,s tým, že od toho dňa bude evidovaný. Doniesol tam potvrdenie, že do 31.8.2019 bol študentom súkromného gymnázia(forma štúdia externe) a počas prázdnin mal brigádu na dohodu od 10.8.2019 do 26.8.2019, následne mu pani úradníčka volala, že musí doniesť ukončenie tej brigády. Všetko bolo ok , keď mu na druhý deň volala, že mu zabudla dať podpísať nejaký papier, aby hneď prišiel, lenže nemohol, lebo v tom čase cestoval na 4 dni mimo domova. Tak, keď sa tam dnes dostavil mu oznámila, že ho zaeviduje od toho 26.8.Chcem sa spýtať, či si to môže dovoliť, keď tam doniesol to potvrdenie zo školy dokedy bol študentom. Syn má ešte jednu brigádu na dohodu v tescu, kde môže odrobiť iba 10 hod. týždenne a ona mu na začiatku toho 30.9.2019 povedala, že s takouto dohodou môže byť evidovaný iba 40 dní a potom ho vyradia. Ale o to sa mi ani tak nejedná, len by som chcela vedieť, či ho mohla zaevidovať už od toho 26.9.,lebo to potom vychádza, že tých 40 dní je už za nami. Vedeli by ste mi prosím Vás v tomto niekto poradiť? Mne to nejde nejak do hlavy, že ak mal nárok na prázdniny tak čo ju je potom, kde on brigadoval a čo to s tým má spoločné. Prosím poraďte mi, vopred ďakujem.
  • Komentáre
  • Pri externom studiu nejde o sústavnú prípravu na povolanie a preto pre neho neplati, ze je studentom aj po maturite do konca prazdnin.
    • No v poriadku, ak som to správne pochopila, tak nárok na prázdniny nemal, aj keď má potvrdenie, že bol externým študentom do 31.8.2019.,takze by to malo byť jedno, kedy sa zaeviduje, tam sa to týka len zdravotného poistenia, že si bude platiť sám. Ale chcela by som vedieť či má zo zákona právo ho zaevidovat o mesiac skôr, tam sa to týka toho tesca ako som už pred tým písala.
  • No a odkedy je vlastne zaregistrovany na urade prace? Raz pises 26.8. a raz 26.9.

    Toto pisu na stranke UPSVAR:
    Ak občan požiada o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní po ukončení pracovného pomeru, bude zaradený do evidencie nasledujúcim dňom po ukončení zamestnania. Ak požiada o zaradenie po uplynutí 7 kalendárnych dní odo dňa ukončenia zamestnania, bude zaradený dňom osobného podania žiadosti.