Zrušenie prevádzky

Pekný deň , 9,5 roka som zamestnaná u jedného zamestnávateľa a dozvedela som sa , že k 31.12.2019 idú zavrieť predajňu , výpoveď a ani žiadne bližšie informácie som zatiaľ nedostala. Mám ešte 18 dni dovolenku , ktorú by som si chcela riadne vyčerpať. Na čo si dať pozor pri podpisovaní výpovede . Ako postupovať aby som si dovolenku mohla riadne vyčerpať a zároveň sa nepripravila o odstupné? Čo robiť?Aké dátumy sú doležité? Podpísanie výpovede? Výpovedná doba? Ukončenie pracovného pomeru?
 • Komentáre
 • hm, no mozno vypoved ani nedostanes a preradia ta na inu prevadzku. Vypovedna doba by mala byt u teba 2 mesiace (skontroluj si to ale v zmluve) a zacala by plynut od prveho dna v mesiaci. Cize ak by si dostala vypoved v novembri, zacne plynut 1.12. a skonci posledny januarovi den. Takze zamestnavatel mozno bude chciet ukoncit pracovny pomer dohodou k tomu 31.12. Takze si vsimaj ci podpisujes vypoved dohodou k 31.12. alebo vypoved s dvojmesacnou vypovednou dobou. O cerpani dovolenky rozhodne zamestnavatel. Ak by ti ju nedovolil cerpat, musi ju preplatit.
  • https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/311-2001/62-vypovedna-doba/

   (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
   ....
   b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
 • Predpokladam, ze danu predajnu mas v pracovnej zmluve ako miesto vykonu prace.
  Pri zruseni prevadzky mozes dostat vypoved kvoli zruseniu pracovneho miesta, vypovedna doba v tvojom pripade bude vtedy 3 mesiace (lebo PP trva viac ako 5 rokov) a odstupne 2 mesacne.
  https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/311-2001/62-vypovedna-doba/
  https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/311-2001/76-odstupne/
  Aby tvoj PP skoncil v takomto pripade s koncom prevadzky 31.12., musela by ti byt dorucena vypoved uz v septembri.

  Kedze toto splnene nebolo, prichadza do uvahy dohoda o skonceni PP z dovodu zrusenia pracovneho miesta, kde nie je vypovedna doba a kde je odstupne 3 mesacne.
  V dohode by musel byt uvedeny dovod (par. 63 1 b) ), aby narok na odstupne vznikol a samozrejme, s takou dohodou by si musela suhlasit.
  Dalsia moznost je, ze ti zamestnavatel ponukne zmenu pracovneho miesta na inu prevadzku, s cim takisto musis suhlasit.
  V takom pripade sa nic nemeni, len sa urobi dodatok pracovnej zmluvy, kde sa zmeni miesto vykonu prace a zacnes pracovat tam.
  Cerpanie dovolenky urcuje zamestnavatel, takze ak ti urci jej cerpanie pocas vypovednej doby, musis ju cerpoat. ak ti ju neurci, musi ti ju pri skonceni PP preplatit.

  Pri vypovedi podpisujes prevzatie, to neovplyvnis. vsetko ostatne je o dohode medzi tebou a zamestnavatelom, tam dohody mozes ale nemusis podpisat.
  Nemozu sa s tebou dohodnut ani na ukonceni PP ani na preradeni bez tvojho suhlasu. Ak by si s dohodou o skonceni PP suhlasila, daj si pozor, aby tam bol uvedeny dovod, aby ti narok na odstupne vznikol.