PN v ochrannej dobe

Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Manžela čaká operácia, po ktorej mu nasleduje dlhodobá PN. Keď to oznámil v práci, dostal výpoveď dohodou s nárokom na odstupné. Dohodli sa na ukončení PP ku dňu 10.8 a manžel má ísť 12.8 k lekárovi, ktorý ho kvôli operácii vypíše na PN. Manžel tak dodrží ochrannú dobu, ale chcem sa spýtať. Manžel má aké povinnosti ku sociálnej poisťovni? Stačí keď to nahlási na sociálnu že je PN na najbližšej pobočke, alebo sa musí aj evidovať na úrade práce? Alebo sa eviduje až po skončení PN? Môže lístok na peniaze zasielať na pobočku i poštou nakoľko bude po operácii a nebude môcť chodiť? Ďakujem za všetky odpovede na moje otázky, veľmi mi tým pomôžete.
 • Komentáre
 • Výpoveď dohodou neexistuje, je bud vypoved alebo dohoda o skonceni PP.
  Manzel nespravil dobre, ze s dohodou suhlasil, keby mal PN pocas trvania PP, tak by sa mu ten cas pocital aj do dochodku aj pre narok na podporu a tak.
  Pri PN v ochrannej dobe sa nepocita.

  Kedze manzel ma od skoncenia PP do zaciatku PN 1 den mimo zamestnania, bolo by pre neho dobre sa v ten den evidovat na UP (kedze ide o nedelu, tak v pondelok - co je otazka, ci stihne - zle vymysleli tie datumy), alebo si bude musiet zaplatit ten den sam zdravotne poistenie (prihlasit sa ako dobrovolne poistena osoba a potom od zaciatku PN sa odhlasit a prihlasit ako poistenec statu na PN v ochrannej dobe.
  Skomplikoval si to podpisom tej dohody riadne.

  Do SP musi odniest vypisanu PN (alebo poslat) a potom posielat predlzenia, ine povinnosti voci SP nema.
 • Ďakujem za odpoveď. A spýtam sa ešte, že ak by teda išiel k lekárovi skôr pred skončením PP, napríklad 8.8, v tom prípade by sa mu to ešte zaratavalo? Bol by ešte ako zamestnanec a teda by sa nemusel evidovať na úrad? Co v takom prípade? Ak manžel robí v školstve a na ekonomickom úseku majú ďalších 7 dní ešte dovolenku, stačí to nahlásiť len zamestnávateľovi a PN doručiť až neskôr? Ďakujem.
  • Do dochodku by sa mu to aj tak nezaratavalo, len cas do skoncenia PP, cize do toho 10.8.
   Zamestnancom by prestal byt 10.8., ale kedze by bol na PN, tak by sa na UP nemohol evidovat (az po skonceni PN).
   Tak ci tak by sa musel hlasit v ZP ako poistenec statu na PN v ochrannej dobe.

   PN moze aj zamestnavatelovi poslat postou (vypisanu, podpisanu a najlespie v obalke s dorucenkou)
 • Ďakujem veľmi pekne a spýtam sa, že v podstate keď je v ochrannej dobe a išiel by sa teda evidovať v pondelok na úrad práce a potom utorok pôjde na PN, zaráta sa mu aj ta nedeľa spätne na UP čím mu vzniknú dva dni nárok na podporu a potom sa preruší a bude PN? A ešte pod otázka, že v podstate manžel má už odrobenych viac ako 270 dní čiže mu vzniká narok na podporu, ale povedzme bude pol roka PN a potom pôjde na úrad práce, tam mu takisto vznikne nárok na podporu? Veľmi pekne ďakujem, veľmi mi pomáhate Vašimi odpoveďami.
 • Ano.
  Dostane podporu od nedele (ak sa eviduje do 7 dni, tak od prveho dna po skonceni PP, ale nesmie byt PN v case evidencie) , teda za 2 dni, vyplacanim PNky mu podporu prerusia a po skonceni PN dovyplacaju zvysok.
 • Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede a na záver sa ešte teda uistim, ochranná doba je 7 kalendárnych dní. Čiže ak sa manžel zaeviduje povedzme až 6 dni po skončení PP na ÚP a potom keby teoreticky ide na Pnku až ten 7 kalendárny deň, stále je to v poriadku a nepremeskal by ochrannú lehotu? Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
  • Ano, ale nenechavala by som to na posledny den. Radsej mat rezervu.
 • Julia, pises, ze ma viac ako 270 dni, a teda ma narok na podporu. Ja si pamatam, ze potrebnych bolo 730 dni, aby vznikol narok. Mozno je to ina situacia, mozno ma tolko dni, len pre istotu
 • Áno, má viac ako 730 dní. V tom chaose som sa úplne preklepla. Manžel má odrobene v tejto práci 4 roky v kuse.