Ochranná lehota a PN

Dobrý deň, viem, že podobné otázky tu už boli ale nenašiel som konkrétnu odpoveď na to co potrebujem vedieť. Dohodol som sa so zamestnávateľom na skončení PP, nakoľko som mám zdravotné problémy a nechcem už pre tu spoločnosť ani ďalej pracovať. Chcem sa spýtať. Ak pôjdem na PN v prvý deň začiatku ochrannej lehoty, vzniká mi nárok sa evidovať i na úrad práce? Stačí ak tento fakt, že som PN na hlásim na sociálnu poisťovňu? Bude to v poriadku? Ak by som už šiel v ďalšie dni na PN, musel by som sa už asi evidovat na úrade prace pred PN,ak som správne pochopil z iných príspevkov na tejto stránke. Vopred veľká vďaka za pomoc.
 • Komentáre
 • co mas na mysli tymto: vzniká mi nárok sa evidovať i na úrad práce?
 • Myslím tým, či ak pôjdem prvý deň po skončení PP na Pnku, či sa musím hlásiť aj na úrad práce, alebo sa na úrad práce nahlásim až po skončení PN? Nakoľko som túto informáciu nenašiel, alebo prehliadol. Dakujem veľmi pekne.
  • Az po skonceni PN.
   Pocas PN sa totiz evidovat na UP neda. Ak teda PN budfe hned od nasledujuceho dna p oskonceni PP, na UP sa nezaevidujes.
 • Ďakujem a ešte vás poprosím o upresnenie. Ak budem na od prvého dňa ochrannej doby na PN i niekoľko mesiacov z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu a ukončím PN napríklad po 9 mesiacoch a budem sa musieť ísť evidovať na Úrad Práce vznikne mi nárok na podporu v nezamestnanosti ked mam odrobenych nepretržite 8 rokov v jednom zamestnaní? Ďakujem
 • Ďakujem veľmi pekne a ešte sa spýtam, kam musím zahlasit, že som PN a kam poslať pnku? Vďaka za pomoc
  • PN aj jej predlzenia po skonceni PP nosis priamo do Socialnej poistovne.
   V ZP si po skonceni PP treba overit s vyjadrenim SP o priznani nemocenkych davok, ci ta eviduju ako poistenca statu na PN v ochrannej dobe. ak nie, rovno sa tam tak prihlasit.
 • Veľmi pekne ďakujem za všetky informácie. A ešte mi napadla jedna vec. Mam ukončenie pracovného pomeru dohodou podľa paragrafu 60 z dôvodu nadbytovnosyi zamestnanca s nárokom na odstupné, ak by som ostal PN v dátume pred skončením PP ako je uvedrny v dohode, ostávam stále zamestnancom? Co v tom prípade? Odstupné mi nebude vyplatene? Alebo sa jeho vyplatenie posunie až keď skončím PN? Ďakujem
  • Nie, to plati len pri vypovedi.
   Pri dohode skonci PP dohodnutym dnom aj ked islo o dohodu z dovodu nadbytocnosti a pokracujucu PN.
   PP skonci dohodnutym dnom.