Ako môžem dostávať mzdu za prácu(dohoda) a zároveň poberať dávku v nezamestnanosti?

Dobrý den,
Od 1.1.2020 budem v evidencii na úrade prace (UP) ako uchádzač o zamestnanie.

Kvoli dlhodobým problémom s chrbátom, predpokladam, že budem 6 mes na PN. Tzn. po evidencii na UP pôjdem na PN.

Zároveň Mam dohodu o vykonani prace/pracovnej cinnosti(DoPC) u inej spolocnosti ako zástupca vlastnikov(ZV) bytoviek. Moja odmena je 130eur v hrubom/mes.

Podľa zákona ak mam dostavať dávku v nezamestnanosti nesmiem pracovať viac ako 40dni v roku a nemôžem mat príjem nad životne minimum (cir. 210eur).

Rad by som dostával aj dávku v nezamestnanosti aj výplatu kde mam uzavretú DoPC od 1.1-31.12.2020.

Ako to mozem vyriešiť v rámci jedného roku,
aby som dostával aj dávku v nezamestnanosti, (alebo vyplácanú PN) a zároveň dostat mzdu za prácu na základe DoPC ?

Dakujem
 • Komentáre
 • Teraz si zamestnany? Ak ano, tak hned po skonceni pracovneho pomeru mozes nastupit na PN. Budes na pn v ochrannej lehote. Nemusis sa registrovat na urade prace. Podporu si usetris na neskorsie obdobie.
 • Tak ako to popisujes sa na UP nemozes ani zaevidovat. Nesplnas podmienky, bez ohladu na vysku prijmu z nej. Tu dohodu zastupcu vlastnikov by si musel najskor zrusit.
  A dalsia vec je, ze po evidencii uz by si nemal narok na platenu PN. Ak chces nemocenske davky, musi PN zacat najneskor v 7 dnovej ochrannej dobe po skonceni PP.
 • Ano som zamestnaný do 31.12.2019.
  Od 1.1.2020 chcem byt evidovaný na UP. Od 2.1.2020 chcem ísť na PN(stále som v 7 dňovej lehote). Takto je to podľa mna všetko Ok a myslim, že by som mal mat nárok na nemocenskú davku.

  Otázka je ako by mala DoVP vyzerať? Resp. ako by mala byt navrhnutá jej koncepcia, aby som mohol dostať financie ktoré sa ňu vzťahujú...?
  • Pocas evidencie na UP moze dohoda trvat max. 40 dni v roku, akonahle bude dlhsia, z evidencie ta vyradia a stratis narok na podporu.