Výpoveď a materské

Dobrý deň,
som zamestnaná, ale momentálne som na rodičovskej dovolenke. Ak by som dala výpoveď z práce a poberala dávky v nezamestnanosti, tak v prípade ďalšieho tehotenstva sa mi materské vypočíta z čoho? Normálne z posledného zamestnania alebo už je to inak kvôli tej nezamestnanosti? Tiež ma zaujíma ako dlho môžem byť na neplatenom voľne?
Ďakujem
 • Komentáre
 • Z nicoho, nie je nan narok, nie je splnena podmienka existujuceho nemocenskeho poistenia.
  Na neplatenom volne mozes byt tak dlho, ako sa so zamestnavatelom dohodnete.
  Musis si ale platit sama zdravotne poistenie. Pocas NV tiez nebezi nemocenske poistenie, cize ani narok na materske by nevznikol.
  • A v prípade, že si nemocenské budem platiť sama na neplatenom voľne?
   • Tak narok vznikne, ale kedze sa treba prihlasit na cely balik poistenia, nie je to lacne ani z minimalneho VZ a ani sa to velmi neoplati.
    • A ak by som po pol roku neplateneho voľna prešla naspäť na rodičovský príspevok, tak to materské by sa mi rátalo znova zo zamestnania? Bol by na to potrebný čas znova tých 270 dní?
     • To si treba overit na Socialnej poistovni, lebo po neplatenom volne len nastup na RD ti nemocenske poistnenie pravdepodobne neobnovi.
      Vzdy je treba aspon 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom.
 • Dobrý deň,

      Chcela by som sa spýtať ešte jednu vec. Ak si v zamestnaní zoberiem neplatené voľno a zamestnam sa v druhej firme po dobu 6 mesiacov, neskôr otehotniem. Nástup na MD bude v dalsom roku., materské sa mi bude rátať už z toho nového zamestnania?
  Príklad
  Prijem pred materskou (materska od 2016, nasledne rodicovska) cca 600€ brutto. Príjem v priebehu roka 2017 pocas cca 6 mesiacov, 1200€ brutto. Nastup na MD rok 2018. Z coho sa bude vypocitavat materska? dakujem