Neplatič počas PN

Dobrý večer. Otec Dostal od Union list že je dlžný 350€ poisťovni. Bol dlhodobo PN. Robil na zmluvu a bol vypísaný viac mesiacov. Počas PN mu končila zmluva. Na úrad ho nezobrali lebo bol PN ešte ďalej viac mesiacov. Hneď po PN išiel na invalidný dôchodok. A za tie mesiace čo bol PN musí zaplatiť za seba odvody?
 • Komentáre
 • Tazko povedat, ak PN netrvala dlhsie ako 52 tyzdnov, tak aj pocas PN po skonceni zamestnania v ochrannej dobe bol poistencom statu. Lenze tuto informaciu mal povinnost ZP nahlasit - prihlasit sa do 8 dni od skoncenia zamestnania v ZP.

  Ak vsak PN trvala dlhsie, povinne poistenie skoncilo a mal si zabezpecit platitela poistneho (napr. prihlasenim sa do evidencie na UP).

  Treba zistit, za ake obdobie presne mu ZP vyrubila dlzne poistne , aky v tom case mal "status" a podla toho sa bud dodatocne prihlasit a preukazat poistenie alebo zaplatit.
  • Bol PN celý čas ešte aj do ZP podieľal každý mesiac potvrdenie od doktora
   • To posielal do SP (socialna poistovna), kvoli vyplacaniu davok, nie do ZP.
    Treba si v ZP dodatocne vybavit (alebo apson overit), ci ho od skoncenia PP eviduju ako poistenca statu na PN v ochrannej dobe (da sa aj telefonicky). Ak nie, prihlasit a zdokumentovat s potrvdenim zo SP o PN, ze poberal v tom case nemocenske davky.
    Ak je toto obdobie v poriadku ,treba zistit, za aky cas eviduju neodplatok .