Nárok na zahraničné cestovné náhrady

Zdravím, zaujímalo by ma, či mám nárok na zahraničné cestovné náhrady pri pracovnej ceste.
Príklad 1.
nastúpim do práce v Nitre odkiaľ "idem s vlakom" do Komáromu (HU) odkiaľ sa vrátim druhým vlakom späť do Komárna (SR).
O 2hodiny prejdem opäť do Maďarska a s ďaľšim vlakom a následne späť na Slovensko.
Otázka:
mám nárok na jedny "diéty" za obidva prestupy hraníc, alebo mám nárok na dvoje "diéty", resp. "diéty"za každý prestup hraníc?
Príklad 2:
Nastúpim v Nitre "idem s vlakom" do Komáromu (HU) odtiaľ daľším späť na Slovensko a ďalej s ním pokračujem do Břeclavi (ČR).
Otázka:
mám nárok na "maďarské a aj české diéty" , alebo len na jedny z nich?
Ďakujem.
 • Komentáre
 • Pri pracovnej ceste vo viacerych krajinach ci viacerych prekroceniach hranic sa spocitava cas, straveny v zahranici v danom dni a poskytnu diety z krajiny, kde si sa v dany den zdrziaval najdlhsie.
  Ak si napr. V HU 2 hodiny a v CR 5 hodin, dostanes stravne za 7 hodin z CR.
 • Vďaka za odpoveď, pri viacerých prekročenia hraníc napr. pôjdem z SK cez CR do PL sa to sčítava, ako píšeš, ale pokiaľ sa vrátim z pracovnej cesty na SK a opäť vycestujem (schválne som uvádzal také príklady), nejedná sa náhodou o novú pracovnú cestu a nový nárok na cestovné náhrady? V niektorých firmách to tak aj platia.
  • Spravne.
   Príklad č. 35:

   Zamestnanec – vodič osobného motorového vozidla, vykonal v jednom kalendárnom dni dve zahraničné pracovné cesty z Bratislavy na letisko Schwechat v Rakúsku. Pri prvej prekročil hranicu o 6.30 hod. a pri návrate o 8.30 hod. Pri druhej ceste prekročil hranicu o 17.00 hod. a pri návrate o 19.30 hod. V tomto prípade nie je možné časy trvania pracovných ciest spočítať. Zamestnancovi patrí stravné za každú zahraničnú pracovnú cestu zvlášť, t. j. dvakrát v časovom pásme do 6 hodín.
   https://www.epi.sk/odborny-clanok/Cestovne-nahrady-v-praxi-III-Zahranicna-pracovna-cesta.htm
 • Super, dík