Nový pracovný pomer na SK po návrate z UK

Dobry den, vratila som sa kvoli sucasnej situacii na SK po 6 rokoch trvaleho pracovneho pomeru v UK. Pracu som mala mimoriadne dobru. Po zaevidovani sa na UP som vyuzila moznost zaziadat o davku v nezamestnanosti, bola zamietnuta, ako mnohe ine, co citam , z dovodu nezachovania centra zaujmu. Prave som dostala ponuku prace na SK. Pokial ju akceptujem, a praca mi vyhovovat nebude (iny odbor ako moja profesia, vzdialenost ), je mozne sa opatovne hlasit na urade? Nezanikne moj narok na davku v nezamestnanosti, ak by som sa nakoniec rozhodla odvolat voci rozhodnutiu SP? Alebo sa bude vypocitavat podla vysky mzdy v novej praci na SK? Dakujem.
 • Komentáre
 • Len pre info:

  Rozhodujúce údaje pri posúdení centra záujmu:
  - či ste pracovali vo Veľkej Británii viac ako 3 roky;
  - ako často ste sa vracali na Slovensko a kde ste trávili dovolenky;
  - vaša bytová situácia (či na Slovensku vlastníte alebo prenajímate byt či dom, alebo si ich staviate), či ste teda investovali zarobené peniaze do nehnuteľností na SVK,
  - vaša rodinná situácia (či na Slovensku máte manželku, deti, rodičov, o ktorých sa musíte starať) = teda zarobené peniaze ste investovali do rodiny na SVK

  Ak tieto podmienky nie sú splnené, SP žiadosť zamietne aj po odvolaní. Sú známe právne rozhodnutia, ktoré pri súdnom procese potvrdili rozhodnutie SP, nakoľko je to v zmysle slovenskej legislatívy.

  O podporu treba žiadať v tom štáte, kde vám nárok na ňu vznikol. Svoju žiadosť o podporu v nezamestnanosti ste mali podať na úrade práce- Jobcentre v mieste vášho bydliska vo Veľkej Británii. Keby vám podporu priznali, bolo by potrebné tam zostať a poberať podporu minimálne 4 týždne a potom požiadať o transfer podpory na Slovensko.

  Momentálne, ak sa zamestnáte na SVK, a pracovný pomer ukončíte, máte možnosť sa opätovne registrovať na UP. Nárok na podporu na SVK vám vznikne, ak budete mať odpracované min. 2 roky - a teda odvádzané poistenie v nezamestnanosti na Slovensku počas 2 rokov.