Nárok na nemocenské dávky z NP

Dobrý deň, potreboval by som vedieť lebo nie som si istý v niektorých prípadov i keď som si trochu niečo naštudoval ako to je z nemocenským poistením.
1.) Zamestnávateľ je povinný platiť NP i keď hypoteticky nenastúpim hneď prvý deň do práce od vzniku PP pokiaľ ostanem na PN v tom istom dni?
2.) Ak som už 4 mesiac v evidencii upsvr a poberám podporu a nájdem si prácu, aká je dĺžka resp. (doba trvania) na nárok vyplatenia ostatných nevyčerpaných finančných prostriedkov podpory?
3.) Aká je dĺžka trvania a teda nárok na nevyčerpané dni z podporného obdobia ak prídem po nástupe do novej práce a znova o ňu prídem z akýchkoľvek dôvodov napr. PNky a pod. ?

Príklad.. Som nezamestnaný už 4. mesiac teda v podpornom období a nájdem si napr. v 5. mesiaci prácu. Do práce však nenastúpim v 1. deň k vzniku PP ale ostanem na PNke cca 3mes. Medzi tým mi dá zamestnávateľ výpoveď.
Mám po skončení PN nárok na zostatok podpory v ktorej by som pokračoval po poslednom období?

4.) Z príkladu vyššie mám nárok na nemocenské teda výplatu nemocenských dávok keď som bol 3mes. PN ?
Otázka vyplýva z bodu 1.)..
Ďakujem.
 • Komentáre
 • 1) nemocenske poistenie sa za cloveka na PN neplati, otazne je, ci PP vobec vznikne, ak do prace nenastupis.
  Zamestnavatel moze od pracovnej zmluvy odstupit .... (par.19 ZP)
  2) 50%zo zostatku, na poziadanie, poziadat mozes do 2 rokov od skoncenia evidencie
  3) kym nemas aspon 730 dni noveho poistenia, pri evidencii budes mat narok len na docerpanie zostatku podpory, ak si ju das vyplatit, tak narok nevznikne vobec...
  4) odpoved je v bode jedna ....ak zamestnavatel PP zrusi, lebo nenastupis do prace, narok na nemocenske davky nevznikne
 • K bodu 1. Neviem či to teda bude sporné ale ZP jasne hovorí:
  ...pracovný pomer vznikne dojednaným dňom nástupu do práce bez ohľadu na to, či zamestnanec skutočne v tento deň nastúpi do práce (napríklad aj vtedy, ak zamestnanec v deň dojednaný ako deň nástupu do práce reálne nenastúpi do zamestnania z rôzneho dôvodu).
  Pracovný pomer teda vznikne aj v prípade, že zamestnanec v dohodnutý deň do práce nenastúpi. Avšak ak zamestnanec nepríde do zamestnania v dohodnutý deň nástupu do práce bez toho, aby mu v tom bránila prekážka v práci podľa Zákonníka práce (napr. len preto, že sa mu nechcelo ráno vstať), zamestnávateľ má právo odstúpiť od pracovnej zmluvy.

  Bez rizika odstúpenia zamestnávateľa od pracovnej zmluvy môže zamestnanec nenastúpiť do práce v dojednaný deň len vtedy, ak mu v tom bráni prekážka v práci (napr. pre práceneschopnosť).
  • Ano, ale uznatelna je PN, ktora zabranila nastupu, napr. uraz cestou prvy den do prace.
   Planovat dlhodobu PN a ist si ju dat napisat v den, ked mas nastupit, to je spekulacia lahko dokazatelna a dovod odstupenia od zmluvy ostava (rano si do prace nenastupil umyselne).
   Taka PN by musela zacat skor, aby nebola napadnutelna.

   Kazdopadne, riziko, ze to zamestnavatel spravi, je vzdy a mozes sa akurat tak potom sudit o neplatnost odstupenia ... a tam uz pojde o dokaz, ci to bola neodvratitelna prekazka alebo umyselne zneuzitie .... a narok na nemocenske do vyriesenia nebude.
 • Ešte k tomu 1.bodu keď bude PP a teda 1.dňom nástupu bude PN a nebude reálne odpracovaný ten deň mám nárok na nemocenské dávky počas PNky?
  • Tazko zodpovedatelne teoreticky.
   Urcite by bolo lepsie aspon 1 den odpracovat.
 • Na vznik poistného pomeru nemocenského poistenia zamestnanca je potrebná existencia pracovného pomeru a faktický nástup do práce.

  Len dohodnutie pracovného pomeru nestačí na vznik poistného pomeru nemocenského poistenia. Súčasne je potrebné, aby zamestnanec aj začal vykonávať prácu, respektíve aby bol v pohotovosti na výkon práce.

  Čiže, ak zamestanec nenastúpi prvý deň do práce kvôli PN = nárok na nemocenské dávky mu nevzniká, pretože nesplnil podmienku faktického nástupu do práce.