Rotujúca zmena

Zdravim.Pracujem na oddelení údržby 4 zmenná prevádzka.Hovorí sa že budeme tzv rotovať, teda jeden mesiac budem s iným kolegom na zmene , teda budeme sa striedať medzi sebou všeliak.Aktuálne mám 2x ranná 2x nočná a potom podstate 4 resp 3,5 dni voľna.Možem mi toto zamestnávateľ nariadiť takto pracovať?Lebo takto mi určite zmení aj mesačný fond hodín.Lebo na prelome mesiacov môže byť problém.Menej zarobím, lebo nočné možno nebudú, neviem ako si to úplne ešte predstavujú.Ono podstate to nebude stabilný pracovný zmennový čas.Ani neviem či také niečo existuje.Ďakujem
 • Komentáre
 • Moze. Ide o nerovnomerne rozlozeny pracovny cas, kde staci ak tyzdenny pracovny cas bude dodrzany priemerne za 4 mesiace - teda nemusi sediet kazdy jeden mesiac, vyrovna sa to v priemere.
  Akurat zamestnavatel musi tie zmeny dobre planovat.
  https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/311-2001/87-nerovnomerne-rozvrhnutie-pracovneho-casu/
 • Ono vec sa má tak vo firme pracujem vyše 3,5 roka ostatní aj dlhšie.Chcú že aby sa elektrikár priučil dačo od mechanika a opačne , kde mechanik nemá čo zasahovať do el. zariadení.No ja s tým súhlasiť takto pracovať nebudem .A inak mali by sa porozprávať ak s nami a nie to hneď s tým prísť.Co viem tak to nebol nápad zamestnávateľa priamo.No není to isté ,dufam že to neprejde.
 • Ešte tu sa hneď píše Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, atď.len tu nemajú prečo to meniť.
  • Na to staci rozhodnutie zamestnavatela, ze ide zmenit organizaciu zmien. Samzorejme, ak chce, aby niekto robil s elektrinou, musi mu aj zabezpecit zodpovedajuce skolenia.
 • Školenia v tejto firme nehrozia mechanikovi kazu aby robil aj s 5000V či klasika 230/400 alebo 24V DC
  • To ale mozete odmietnut, obratte sa BOZP, pripadne ak nepomoze, na Inspektorat prace.
 • Cize ked povedia ze budem zaucat mechanika tak mam aj dovod a tak isto opacne odmietnut.Dovod ako firma nema nejaky vazny aby menili zmenu, na kazdej zmene sme dvaja udrzbari, operatori samozjreme tym by ostal prac. cas po starom.