Príkaz na prácu v sobotu

Dobrý deň.
Môže zamestnavatel prikazat prácu na nadcas v sobotu, ak sa pracuje len v týždni mimo víkendov? Viem, že 150 hodin do roka môže prikázať, len neviem, či aj sobotu alebo nedelu.
A kolko volna musí mať zamestnanec po dvoch 12 hodinových pracovných zmenách za sebou. Dakujem za odpovede
 • Komentáre
 • A nemôže ho nariadiť napr. len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce? A podla mna to, že si v piatok zmyslí zamestnavatel, že nevyrobil zakaznikovi tolko dielov kolko mal, nieje naliehava zvysena potreba prace, pretoze vyrabat sa mohlo, materialu aj ludi bolo dost. Len to zle naplanovali. Chapal by som to, ak by im to nariadil, ak by bol napr. Vypnutý el. prúd a nemohlo sa vyrabat, alebo by chybal material. Podla mna ani nedostatok personalu nieje naliehava sytuacia.
  • Ale ano, mozes reklamovat
   Co na to hovoria vasi zastupcovia zamestnancov, odbory a pod.?
 • Podla mna za reklamaciu su zodpovedny planovaci, ktory zle naplanovali vyrobu a nie obycajny zamestnanci, ze chybaju vyrobene diely. A odbori, ich nutia tiez do prace v sobotu. Ved keby sa lepsie naplanovalo mojlo byt vyrobene a nedostatok personalu nieje argument. Ludi bolo cez tyzden dost. A ziadne poruchy neboli.
 • V závere, nešpekuluj nad dôvodmi, kto čo urobil, neurobil.
  Môžeš mať nariadenú prácu v sobotu. Ak neprídeš na nariadený nadčas čaká ťa absencia a prípadné porušenie pracovnej disciplíny. Skús premyslieť, čo sa ti oplatí viac, či zarobiť za nadčas alebo prísť o prácu. Inak pri tých prepúšťaniach momentálne čo bežia a ešte len budú do konca roka, ťa šmahom ruky vystrieda 55 iných zamestnancov, ktorí nebudú mať problém prísť na nadčas v sobotu.
 • Mna sa to netýka, ja nemam nariadeny nadcas tak nebudte mudra alebo mudry. Urcite patrite k takym co by cloveka zodrali. Prajem prijemny a pekny den. Otrokar
 • Keď sa ťa to netýka, tak potom nespamuj. Už ti to bolo vysvetlené viac krát, čítať vieš, internet zrejme máš. Ak má čas byť tu, máš čas si potrebné údaje nájsť sám na webe.
 • Ak teda vy ovládate zákonník práce, tak čo je podla vás naliehavá situácia? Je to aj zle naplánovaná výroba, alebo nedostatok personálu, asi nie.
  (5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.
  (6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
  • Ak tvoj zamestnavatel meskal s dodavkou dielov, tak to je naliehava situacia. A je jedno koho je to chyba podla teba. Hlavne je, ze ked nedoda diely, moze to mat nasledky. Napriklad pokuta, strata dovery, nahrada vzniknutej skody, v najhorsom aj strata zakaznika a teda aj strata prace pre zamestnancov
 • No čítať vieš, vyhľadať si na internete takisto. Naliehavá situácia je situácia, ktorú vedenie firmy vyhodnotí ako naliehavú a ktorá môže ovplyvniť výsledok a fungovanie firmy. Ak my plánovači výroby zle naplánujú výrobu a nevyrobí sa dostatok pre zákazníka, a tým pádom pokles výroby a nepokrytie dopytu môže výrazne ovplyvniť fungovanie firmy, lojalitu zákazníka, možnú stratu klienta apd, - áno manažment firmy to vie vyhodnotiť ako naliehavú situáciu so zvýšenou potrebou práce. Vo výrobe sú ľudia, a ľudia robia chyby. Ak nás nahradia stroje a výroba aj plánovanie bude plne automatizované, potom možno náhla zvýšená potreba práce nebude - ale to len fabulujem, vždy môže vzniknúť emergency stav, ktorý potrebujeme asap fixnúť.
 • Netreba zabudnúť na tento odsek, ak vykonávate rizikovú prácu, nesmú vás nútiť na nadčas:
  (11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8. So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce, možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.
 • Bohužial, stále sú tu firmy, čo pavžujú každú sobotu za povinnú..
  v rámci EU sme krajina s naj väčším počtom nočných smien..
 • Presne tak, máte pravdu, berú to ako samozrejmosť. Ak by nakázali jednu do mesiaca som ticho, ale prikazujú to každdý víkend a to už smrdí plánovaním. A viem, že mimoriadny stav sa naplánovať proste nedá a vraj ani nemôže.