PO dobe urcitej, narok na 2 dni hladanie prace

Dobrý deň, mal by som otázku ohľadne nároku na hľadanie prace.

Zamestnávateľ mi po skúšobnej dobe dal na jeden rok určitú napr koniec 31.12.2018. Pred dvoma mesiacmi mi šéf oznámil, že končím a mam si hľadať ďalšiu prácu ( nepredĺženie pracovnej zmluvy). Mám nárok 2 dni do mesiaca si hľadať prácu ? Naša personalista tvrdí, že keď mam na dobu určitú tak nemám narok 2 dni na hľadanie si práce. Ďakujem za odpoveď.
  • Komentáre
  • Nie, nemas, personalistka ma pravdu.
    Narok je len vo vypovednej dobe pri vypovedi danej zamestnavatelom kvoli zruseniu prac. miesta.
    To u teba neplati, kedze tebe "len" konci doba urcita.
  • Je to určite tak ? ak konči doba určitá človek si muśi najsť prácu., a chce byť užitočny ak pojde na úrad práce asi nebude ok... Dovolenky nema tolko.
    • Urcite je to tak, je tam bez nahrady mzdy pocas vypovednej doby - tu nemas vobec a s nahradou mzdy v presne definovanych pripadoch - ani jeden sa netyka ukoncenia doby urcitej uplynutim casu

      §141
      2. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
      ....
      (i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
  • V zákone to je pisané tak že aj clovek co je na dobu určitu.....ak nie tak potom to je nejasne...
    • ktory zakon mas na mysli ty?
      lebo v ZP je to dane jasne .....
  • kde presne to je napisane .. je to nejasne pre mna ospravdlnujem sa
  • a ked dam ja vypoved? sa nieco zmeni ? ak koncim k tomu datumu....
    • mohol by si mat len neplatene volno .... podla prvej casti toho paragrafu
  • Takze mozem 2 krat do mesiaca a - neplatene volno
    • Jedine v pripade, ze das vypoved a ze sa na zluceni tych poldnov so zamestnavatelom dohodnes.
      Pocas neplateneho volna si musis sam doplacat zdravotne poistenie.