Polovičný úväzok a pracovná doba 12hod.denne

Dobrý deň, zmluvu mám na polovičný úväzok ale so zamestnávateľom sme sa dohodli ústne, že budem pracovať na plný úväzok, zvyšné peniaze vypláca na ruku. ide o to, že nikde v zmluve nemám uvedené, že sviatky platené nemám, a ani nárok na prestávku. počas dňa som na prevadzke sama, nemá mi kto postrážiť, aby som sa vklude naobedovala. moja otázka znie: mám nárok na mzdu za sviatok, ak som v ten deň mala byť v práci, ale zo zákona je obchod zavretý? môže mi zamestnávateľ nariadiť, aby som si dovolenku odpracovala, t.J. Ze napr. 2 tyzdne nepretržite v praci, potom dva tyzdne dovolenka. mám si žiadať výplatu za sviatok a dovolenku v plnej vyske, ako mi je vyplácané na ruku, alebo len tolko, kolko mam v zmluve? a este otazka, uz sa stalo, ze mi zamestnavatel povedal, aby som v dany den zostala doma, lebo ide zaucat nove zamestnankyne, taktiez mi nedal náhradu mzdy za ten den. ako postupovat? Ved ja som doma byt nechcela... Dakujem pekne.
 • Komentáre
 • 1. mám nárok na mzdu za sviatok, ak som v ten deň mala byť v práci, ale zo zákona je obchod zavretý?
  podla toho ,ci mas rovnomerne/nerovnomerne zordelenie prac. casu a ci si mala naten den povodne naplanovanu zmenu
  2. môže mi zamestnávateľ nariadiť, aby som si dovolenku odpracovala, t.J. Ze napr. 2 tyzdne nepretržite v praci, potom dva tyzdne dovolenka
  podla planu zmien, pri dodrzani Zakonnika prace o minimalnom odpocinku cez tyzden, cez den a max. tyzdennem prac. case

  3. mám si žiadať výplatu za sviatok a dovolenku v plnej vyske, ako mi je vyplácané na ruku, alebo len tolko, kolko mam v zmluve?
  sorry, ale obchadzate zakon - ty aj zamestnavatel, takze tak ako ste sa (nezakonne) dohodli
  4. uz sa stalo, ze mi zamestnavatel povedal, aby som v dany den zostala doma, lebo ide zaucat nove zamestnankyne, taktiez mi nedal náhradu mzdy za ten den. ako postupovat?
  nenaplanoval ti zmenu, nemal ti za co platit
  Planovanie zmien je zaklad, kedze tebe musi naplanovat len tie 4 hodinove a max. 20 hodin tyzdenne, tak v ramci planovania je aj v takomto pripade v medziach zakona

  Odporucenie: najdi si normalnu pracu, bez hodin na cierno a vyplacania na ruku ....
 • Takze ak ma v den, ked mam byt v praci necha doma, mal by mi zaplatit? Tak isto sviatok pokial vyjde na moj den? Mozem robit tyzden 12tky vkuse? Bez prestávky?
  • Oficialne pracujes 20 hodin tyzdenne.
   Oficialne mas 4 hodinovu zmenu - pri tej narok na prestavku nie je.
   Oficialne teda ziadne 12stky v kuse neexistuju a ani prestavka.
   Ty si pristupila na tak nevyhodnu "dohodu" pre teba, ze ta nema co chranit, lebo v takomto pripade Zakonnik prace nefunguje, ten pracu na cierno nema ako riesit.
 • Mia si odmenovana mesacnou mzdou alebo hodinovou mzdou - co mas v zmluve? Pozri sa ake je rozvvrhnutie pracovneho casu - rovno aleno nerovnomerne? Robis len PO- PIA alebo pripadaju zmeny nerovnomerne aj na vikend a vyjde ti v tyzdni volno?

  Od toho zavisi vyplata sviatku - moze byt hradeny nahradou mzdy za sviatok, ale to je pri rovnomernom rozvrhnuti pracovneho casu.
  12tky v kuse robiť nemozes - ale co znamena v kuse?
  Prestavku musis mat, to bez debaty a v tyzdni mas mat 2 dni volna ( nemusi to byt vikend ). Treba vsak uvazovat s nadcasmi.

  Ale v prvom rade, kedze ty si podpisala 4 hodinovy pracovny cas a oficialne takto pracujes, tak tvoje otazky su bezpredmetne. Spolocne so zamestnavatelom obchadzate zakon.
 • V zmluve mam 240 eur pri 20 hod. Týždenne. Pracujem dlhy kratky tyzden. Cize pondelok utorok, piatok sobota nedela... Streda stvrtok...