Mzda počas dovolenky

Dobrý deň,
chcem sa informovať ohľadom mzdy počas dovolenky. Je možné, že zamestnávateľ môže dovolenku preplatiť ako klasický výkon práce tzn. neberie do úvahy predchádzajúci šťvrťrok na výpočet mzdy, ale ráta to iba ako klasický pracovný deň?
Príklad: hrubá mzda 850 (apríl), 850 + 200 odmeny(máj) + 850 jún. Počet odpracovaných hodín (za apríl - jún): 430,34 hod. V auguste 4 dni dovolenky, 7,5 hodinový výkon práce. Aká by mala byť výška hrubej mzdy za august?

Môžem do štvrťroka priemernej hrubej mzdy počítať aj špeciálne odmeny a osobný príplatok? Počítam správne, že mzda za august by mala byť cca 933 eur?

Ďakujem za odpoveď
  • Komentáre
  • Podla tychto udajov sa to neda vypocitat, chybaju udaje, z coho ta hruba mzda bola zlozena, napr. kde a ako su zaplatene sviatky, ci odmena bola mesacna akebo rocna (vzdy sa to inak pocita do priemeru) a pod.
    Podstatna je aj informacia, ci ide o odmenovanie podla Zakonnika prace alebo napr. statnu spravu.
    • - štátna správa
      - sviatky nie sú platené
      - odmena bola špeciálna v mesiaci jún - nie ročná
      - osobný príplatok je každomesačný, variabilný napr. mesačná suma 150 eur avšak pri čerpaní 4 dní dovolenky je to 120 eur
      - hrubá mzda: osobný príplatok, odpracované hodiny (tarifný plat), prípadné odmeny (spomínaný jún), ostatné náhrady (napr. služ. cesta)

      Takže štátna správa nemusí počítať dovolenky zo štvrťroku ako napr. u súkromnej sféry?
      • V statnej sprave je popisany sposob vypoctu dovolenky spravny.
        ...
        Ak pracujete vo verejnej správe tak pri odmeňovaní sa uplatňuje prednostne zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, v ktorom sa v § 29 ods. 2 uvádza : Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6, plat pri výkone inej práce lebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.
        ....
        • čo sa týka verejnej správy tak to potom znamená, že takýto pracovníci majú stanovený funkčný plat a takýto plat dostanú v každý mesiac aj v prípade PN?

          a pre zamestnancov štátnej správy sa používa zákonník práce?

          Ďakujem za odpovede
          pomohli ste mi
          • Nie, pri PN dostanu nahradu mzdy a funkcny plat len za odpracovane dni.
            Treba si pozriet pracovnu zmluvu a zakon, podla ktoreho ste odmenovani.