Dovolenka nárok

Dobrý deň, mňa by zaujímalo, ako to je z kratenim dovolenku, ak mam narok na 25 dní, ako je možné, že v tomto kalendárnom roku už mám len 15 dní. Od nového roku sme zmenili pracovný čas z 8 hodinovej smeny na 12 hodín. Krátky a dlhý týždeň robím. Mám nerovnomerne rozvrhnuty pracovný čas. Tak si myslím, že by som mala mať nárok na 4 týždne dovolenky, no chcela by som si to overiť. Mám 42 rokov a pracujem vo firme už 4 rok a na trvalý pracovný pomer. Vopred veľmi pekne ďakujem. Vargova
 • Komentáre
 • Dovolenka pri nerovnomerne rozlozenom pracovnom case sa prepocitava na dlzku zmeny, ktoru mas.
  1 den dovolenky je u teba po novom 12 hodin. (alebo 11,5).
  V podstate to cislo 15 vyzera byt dobre propocitane.

  Na prepocet treba informaciu o tyzdennom pracovnom case zo zmluvy a presnu dlzku pracovnej zmeny - 12 hodin je cisty cas alebo je z neho 1/2 hodina, 1 hodina prestavka?
  ak by bol 12 hodinovy cisty cas, museli by ste byt v praci minimalne 12,5 hodiny.
  Alebo sa obrat s vysvetlenim na mzdove oddelenie, urcite ti vypocet vysvetlia.
 • Dobrý deň, ďakujem za informáciu. Myslím, že tých 12 hodín je čistý pracovný čas, nebolo nam povedane nemáme určený čas na prestávku znamená, že si ich regulujeme sami podľa potreby. Čo sa týka 48 hodín alebo 24 hodín dlhý a krátky týždeň.
  • Minimalna 1/2 hodinova prestavka v praci je povinna najneskor po 6 hodinach prace. Ze si ju reguujete ako sami chcete, je fajn, ale musite mat definovanu jej dlzku. Ta sa totiz do pracovneho casu nepocita (a nie je platena). Takze aky je cisty pracovny cas, ktory sa vam pocita za 1 zmenu?
   A potom potrebne je vediet tyzdenny pracovny cas v pracovnej zmluve. Nie dlhy,kratky tyzden, presne to, co je je v zmluve.
   Bez tychto 2 udajov sa neda spravne prepocitat narok na dovolenku v dnoch.
 • Rozumiem, musím sa pozrieť do zmluvy, napíšem Vám neskôr. V každom prípade Vam ďakujem za objasnenie situácie nemala som v tom jasno, každý má informoval ináč.
  • Priklad 37,5 hodinovy tyzdenny pracovny cas
   1 zmena 11,5 hod.
   Narok na dovolenku 5 tyzdnov = 5x37,5=187,5 hodin.
   Narok na dovolenku v dnoch pri 11,5 hod. prac. zmene
   187,5/11,5 = 16,303 = 16 dni.

   Dovolenku cerpas len v dnoch ,kedy si inak mala pracovat.
   1 den dovolenky je 11,5 hodiny.
 • Ďakujem za podrobne vysvetlenie