Dovolenka

Dobrý deň,

Chcem sa Vás opýtať na dovolenku v prípade, že mám dieťa. Podľa mojej informácie v takomto prípade mám nárok minimálne na 5 týždňov ročne.
Keď som sa na to pýtal zamestnávateľa tak mi povedal, že mu ekonómka povedala, že som si uplatnil daňový bonus a tým pádom nemám nárok na dovolenku.
Opýtal som sa na to známej ekonómky ktorá mi povedala, že tie dve veci sa navzájom nevylučujú.
Keď som to oznámil zamestnávateľovi a povedal mu, že to budem riešiť cez inšpektorát práce, tak už sa to dá, ale povedala, že som o tú dovolenku mal žiadať s čestným prehlásením, že sa o dieťa starám aj s podpisom matky dieťaťa.
V zamestnaní som začal 07.01.2021 keď som zamestnávateľovi oznámil, že vychovávam dieťa a som im poslal jeho rodný list.
Keďže zamestnávateľová ekonómka zmenila postoj k tejto veci z nedá sa na dá sa, tak pochybujem o jej vedomostiach.
Viete mi poradiť ako si dovolenku navýšiť na 5 týždňov keďže som otec, alebo či mi to náhodou nemali navýšiť automaticky keď som im oznámil, že som otec a som im poslal rodný list dieťaťa?

Dakujem

S pozdravom

Kolto
 • Komentáre
 • Tvoj narok je 5 tyzdnov, ak si preukazatelne oznamil, ze sa trvale staras o dieta. Za rok 2021, ak si nebol dlhsie PN, teda narok 11/12 z 25 dni, co je 23 dni. Narok ti mali podla zakona navysit.
  https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/311-2001/103-zakladna-vymera-dovolenky/
 • Ešte otázka, je dostatočné odovzdať rodný list syna, alebo je fakt potrebné to čestné prehlásenie s podpisom matky? Viem si tie dni odzískať aj z roku 2021?
  Ďakujem
  • Sposob oznamenia definuje zamestnavatel.
   Zvycajne treba nieco vypisat, nielen dodat RL. Myslim, ze uznat by to mohol zamestnavatel aj spatne, ale nemusi, ak bude argumentovat, ze taku informaciu nemal.