Čerpanie dovolenky po dlhodobej PN

Dobrý deň.Chcela by som sa informovať ohľadom čerpania dovolenky po ukončení dlhodobej PN.Som zamestnaná u jedného a zamestnávateľa od 1.5 2003 - pracovný pomer trvá.No od 20.4.2020 do 16.4.2021 som bola práceneschopná.Z roku 2020 mi zostalo ku dňu ukončenia PN 12,5 dňa dovolenky.Keďže som ešte stále v liečbe do konca mája,kedy mám ísť na poslednú kontrolu ,môžem čerpať v tom máji aj tohoto ročnú dovolenku?Pretože tých 12,5 dňa mi je nepostačujúcich.Lekár mi PN ukončil z dôvodu vyčerpania podpornej doby a keďže ND bol môj jediný príjem,tak aby som nezostala úplne bez príjmu.Ďakujem za odpoveď.
 • Komentáre
 • Dovolenka za rok 2020 bude kvoli PN kratena, zostatok je uz po krateni? Kratenie rocnej dovoleky za rok 2020 bude o 5/12.
  Tento rok si este neodpracovala ani den, narok na dovolenku ti zatial nevznikol.
  Cerpat dovolenku mozes, ak ti to zamestnavatel schvali, ale len tolko, kolko mas narok.
  Precerpanu dovolenku by si musela pri skonceni PP vratit.
 • Ďakujem za odpoveď.Len ešte taký dotaz.Áno ten zostatok minuloročnej dovolenky je už po krátení.Vo výpovednej lehote nie som,takže ak by som dala zamestnávateľovi čestné prehlásenie,že 60 dní v tomto roku odpracujem,čo je úplne reálne,keďže by som nastúpila k 1.6.2021, je tá možnosť čerpania tohoto ročnej dovolenky v počte dní 19 do toho konca mája?
  • Cestne prehlasenie je, zbytocne ZP umoznuje zamestnavatelovi povolit aj cerpanie dovolenky, na ktoru narok este nevznikol, ale je predpoklad, ze vznikne (napr do konca roka).
   Staci sa teda dohodnut so zamestnavatelom, aby take cerpanie dovolenky odsuhlasil, podpisal.

   Do 60 dni sa pocita aj cerpanie dovolenky.
 • Klasický nárok na dovolenku je u nás 30 dní na rok.