PRACOVNÁ PONUKA
„Marel nie je len práca, sme tím. Nájdete tu veľa priateľských ľudí, ktorí vám pomôžu vo všetkom, čo potrebujete.“

Supply Chain Analyst

Miesto práce
Dolné hony, Nitra
1 400 - 1 550 EUR/mesiacBasic wage is 1400 EUR + travel allowance +13th salary. Agreement on higher wage is possible according to skills of candidate

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are looking for supply chain analysts that: For the sub-processes in the end-to-end supply chain process (plan, source, make, deliver, enable, quality, master data, etc.), will be responsible to:

• Drive monitoring and analysis of performance metrics in a selection of those sub-processes
• Design, standardize and continuously improve metrics to verify effectiveness off processes and improvement activities
• Acquire, harmonize and cleanse data from back-end systems and disparate Excel files to be used in reports.
• Generate ad hoc reports at the request of supply chain users.
• Gather data and generate reports and/or charts to support regular meetings such as sales and operations planning (S&OP) meetings and business reviews.
• Work with global functional leaders and local management to understand supply chain metrics and create reports to present supply chain performance accordingly.

Financial:
- 13th salary
- travel allowance
- accommodation allowance provided to employees who change their habitation because of employment at Marel Slovakia s.r.o. (250 Eur per month for 2 years)
- allowance for cultural, sport, recreational activities etc.

Other:
- flexible working hours
- English training
- restaurant
- social events

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počet rokov praxe

2

• Experience with ERP (SAP) and/or BI reporting is a strong advantage.
• Proficiency in report generation with the use of Excel and BI solutions.
• Proficiency in basic supply chain concepts and principles.
• High level of accuracy and attention to detail.
• Data driven.
• Solid analytical & communication skills incl. proactive stakeholder management.
• Strong drive and ambition for results and continuous improvement (content and process-wise).

Spoločnosť Marel Slovakia s.r.o., založená ako strojársky výrobný závod v Nitre, je členom skupiny Marel. Marel vyrába celú škálu rôznych strojných zariadení, odkosťovacie linky, inteligentné linky na úpravu a porcovanie mäsa ako aj integrované počítačové systémy vyvinuté pre rôzne spracovateľské sektory potravinárskeho priemyslu.

Počet zamestnancov

250-499 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Oddelenie ľudských zdrojov
E-mail: poslať životopis
ID: 3709147  Posting date: 4.7.2019  Basic wage component (gross) and other rewards: 1 400 - 1 550 EUR/mesiacBasic wage is 1400 EUR + travel allowance +13th salary. Agreement on higher wage is possible according to skills of candidate