Čerpanie a nárok pred MD

Dobrý deň,

dňa 17.3.2021 nastupujem na materskú dovolenku, mám zmluvu na dobu neurčitú a teda mi bude plynúť pracovný pomer počas celej materskej aj rodičovskej dovolenky.

Chcem sa opýtať na viacero otázok,
1.aký nárok mi vzniká na čerpanie RD v mojom zamestnaní v tomto roku, ak som si z predošlého roka preniesla 5dní nevyčerpanej dovolenky a ako zamestnanec mám nárok na 25dní dovolenky ( 20 dní + 5 dní upravuje naša kolektívna zmluva) za kalendárny rok + momentálne 5 prenesených - nevyčerpaných dní?

2. Vzniká mi nárok na dovolenku za celý kalendárny rok 2021 alebo len za odpracovanú časť t.j. do 17.3.2021 plus 6 mesiacov trvania materskej dovolenky? Ak nie, aký nárok mi teda vzniká?

Tiež sa chcem opýtať, či môže odo mňa zamestnávateľ chcieť, resp. Skôr požadovať odo mňa, aby som si celý nárok RD ktorá mi v tomto roku vzniká vyčerpala pred odchodom na materskú dovolenku?

Čo sa týka rodičovskej dovolenky až do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa, vzniká mi nejaká dovolenka aj v tomto období?
  • Comments
  • Podla toho, kedy skonci MD a ci si teraz na PN alebo nie.
    Pravdepodobne vsak vznikne narok na celu rocnu dovolenku.

    Dovolenku planuje zamestnavatel, moze ti staru aj celu rocnu dovolenku naplanovat este pred MD.

    Pocas RD narok na dovolenku nevznika.
    • Nie chcem pracovať až do začiatku MD a teda budem mat odpracovaných aj viac ako 60 dní. (na MD nastupujem klasicky 6 týždňov pred termínom pôrodu). MD začína 17.3 konči o 34 týždňov teda ešte v tomto roku.