Senior Media & Communications Officer

Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky

Miesto práce
Jančova 8, Bratislavský kraj, Bratislava
Termín nástupu
15.05.2017
Mzdové podmienky (brutto)
By agreement

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- interpretation and translation to and from English & Chinese
- and/or negotiation of cooperation with the media, sustsaining ties with the media
- providing support to the Chinese staff of the Political and Cultural section of the embassy

Work in an international environment
Active everyday use of foreign language
Paid overtime work
End year bonus

In case you are interested in this position, please send us your CV both in English (and if you do not have experience in working for/with the media also CV in Chinese language) with a photo and a short letter of motivation.
We would like to thank to all applicants, however, only selected candidates will be contacted and invited for an interview. Thank you very much for your understanding.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

University degree, preferably in English and/or Chinese language, or a degree in public relations or media related areas.

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Expert (C2) alebo Čínsky jazyk - Pokročilý (C1)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - Základy
Microsoft PowerPoint - Základy
Microsoft Word - Základy

Proactive, flexible, accurate and reliable person, with ability to prioritize and adjust to different workloads, stress resistant.
Experience in working in/with English and Chinese language will be considered a priority. Proative approach to communication and cooperation with the media is a plus.

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa rýchlo rozvíjali čínsko-slovenské vzťahy na všetkých úrovniach. Vzájomná politická dôvera sa prehlbovala a ekonomicko-obchodná spolupráca sa posilnila. Teraz sú častejšie priateľské výmeny medzi oboma krajinami v oblasti kultúry, školstva, vedy, techniky atď. Čína považuje Slovensko za dobrého priateľa a dôležitého partnera v rámci EÚ a je ochotná pokračovať v takýchto priateľských vzťahoch vo všetkých smeroch, čo je v prospech ľudí oboch krajín.

Počet zamestnancov

3-4 zamestnanci
ID: 2993594  Dátum zverejnenia: 31.3.2017  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: By agreement