IT Manager

Varroc Lighting Systems, s.r.o.

Suvorovova 195, 742 42 Šenov u Nového Jičína, Okres Nový Jičín

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

On-Going In-Plant Support: Provide in-plant IT Operations support for all IT Infrastructure and Operating systems including servers, workstations, network routers, network nodes, plant floor devices in the plants
Global SLA Management: Proactively monitor, measure, manage and report the effectiveness of the local delivery of these operations services and solutions.
Outsource Vendor Management: Work with internal resources and outsourcing partners to improve performance of day-to-day IT Operations
Work Process Accountabilities •Be the plant representative and take ownership of all incidents, and initiatives affecting plant’s IT environment

Zaměstnanecké výhody, benefity

Flexible working hours (fixed time 8:30 – 13:30)
25 days holiday/year
Sick Days – 2 days
Transport allowance, Company flat for limited period
Allowance for meal
Variable bonus system
Language courses, professional trainings
Pension insurance allowance
Ability to participate in the development of innovative products

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

+ 6 years experience in Information Technology with specific knowledge in IT Daily Operations and Systems Management
Experienced in Enterprise Systems management and support including: -Client-Server Systems Solutions -Mid-Range Systems Solutions -Main Frame Systems Solutions -Relational Data Base Management Systems -LAN/WAN Networks -Back Up & Restore Utilities
Experienced in Project Management Methodologies and Disciplines to include: -Scope -Timing -Budget -Requirements/ Design -Implementation -Communications -Risk Management -Fall Back Planning
Experienced in understanding and definition of IT environmental requirements
Experienced in use of IT standard, best practice based methodologies and systems management tools & processes. (ITIL)
Experienced in working directly with IT decision makers
Experienced in working in team environments and team management

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Společnost Varroc Lighting Systems v České republice je centrem vývoje a předním světovým výrobcem světelné techniky, forem a nástrojů pro automobilový průmysl. Mezi hlavní zákazníky patří společnosti Ford, VW, PSA, Jaguar, Land Rover, GM, Mercedes a Bentley.

S téměř 2300 zaměstnanci v České Republice nabízí společnost Varroc Lighting Systems uplatnění v Technickém centru zaměřeném na výzkum a vývoj světelné techniky v oblastech optiky, mechanické konstrukce a elektroniky. Vývojové centrum se nachází v Novém Jičíně a nově rovněž v Ostravě. Možnost uplatnění nabízí i výrobní závody a nástrojárna v Novém Jičíně a Rychvaldě, které se zaměřují na sériovou výrobu světelné techniky a návrh a výrobu forem, příslušenství a specializovaných strojů k podpoře výroby světelné techniky. Více informací o společnosti je k dispozici na www.varrocgroup.com.
ID: 3107930  Dátum zverejnenia: 20.6.2017