Global Mobility HR Specialist

Varroc Lighting Systems, s.r.o.

Suvorovova 195, 742 42 Šenov u Nového Jičína, Okres Nový Jičín

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

• Handle all aspects of new hire relocations, internal moves requiring relocation, including immigration, arrangement for tax consultants, dealing with external provides of necessary support.
• Develop and improve tracking system, programs, policies and administration of mobility processes based on best practices to meet business needs.
• Provide mobility-related expertise, consultation and cost estimates to HR partners and other key stakeholders.
• Regular communication and cooperation with Corporate HR and other locations in all aspects of relocations, internal moves.
• Work with Finance and local HR to ensure the proper cross-charge of expenses for transfers.
• Manage and coordinate day-to-day operations and relationships with external vendors related to global mobility area.

Zaměstnanecké výhody, benefity

• Flexible working hours (fixed time 8:30 – 13:30)
• 25 days holiday/year
• Sick Days – 2 days
• Transport allowance, Company flat for limited period
• Allowance for meal
• Variable bonus system
• Language courses, professional trainings
• Pension insurance allowance
• Ability to participate in the development of innovative products

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

• Requires a bachelor’s degree or equivalent work experience.
• Fluent English is a must
• Requires prior professional HR, Compensation or Benefits experience. Additionally, prior administrative experience in payroll, finance, or related field may be preferable.
• Excellent judgment & decision-making ability; Manage confidential/sensitive information
• Coordinate effectively with internal departments.
• Strong organization and time management skills.
• Must have excellent written and oral communications skills required, including the ability to effectively respond to Senior Leaders and expatriates with tact and diplomacy.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Společnost Varroc Lighting Systems v České republice je centrem vývoje a předním světovým výrobcem světelné techniky, forem a nástrojů pro automobilový průmysl. Mezi hlavní zákazníky patří společnosti Ford, VW, PSA, Jaguar, Land Rover, GM, Mercedes a Bentley.

S téměř 2300 zaměstnanci v České Republice nabízí společnost Varroc Lighting Systems uplatnění v Technickém centru zaměřeném na výzkum a vývoj světelné techniky v oblastech optiky, mechanické konstrukce a elektroniky. Vývojové centrum se nachází v Novém Jičíně a nově rovněž v Ostravě. Možnost uplatnění nabízí i výrobní závody a nástrojárna v Novém Jičíně a Rychvaldě, které se zaměřují na sériovou výrobu světelné techniky a návrh a výrobu forem, příslušenství a specializovaných strojů k podpoře výroby světelné techniky. Více informací o společnosti je k dispozici na www.varrocgroup.com.
ID: 3099459  Dátum zverejnenia: 12.6.2017