The Finance Analyst (Management Accounting and Finance)

The Capital Markets Company Slovakia, s. r. o.

Miesto práce
Karadžičova 8/A, Bratislava

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Job overview
The Finance Analyst will report to Finance & Operations Director UK & SA and be located in Bratislava Capco Office, in Slovakia. In this role, the Finance analyst is required to work closely with the Finance team, both in London and Bratislava and will be an integral part of the overall finance function.

Initially the role will be required to come to London for training and team sessions for a period of 2-3 weeks.

This is a superb opportunity for a hardworking, result oriented and delivery focused Financial Accountant with at least 2 years’ experience hands on approach and excellent communication and interpersonal skills to join an exciting organization in the Financial Services industry.

Responsibilities
Working closely with the London Finance & Operation team on:
• Regular Financial Accounting;
• Month-end and Year-end accounting tasks based on the close calendars including Journals, data analysis, accruals, pre-payments etc.
• Assistance in preparing Management reports including variance analysis and commentary;
• Preparing monthly Balance sheet reconciliations and ensure data integrity
• Processing Revenue data and ensuring that the revenue reconciliation is in line with the US GAAP
• Any Ad-hoc tasks that may be assigned from time to time

• Work in consulting multi-national project environment
• Training focused on soft skills and technical skills, external certification
• Attractive salary package, full paid luncheon and gift vouchers, per diems above prescribed government level
• Smartphone, fast mobile internet 10GB per month, laptop
• Cafeteria as a system of benefits
• Medical care, sick days, employee’s vacation 25 days per year

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Experience

• Hands-on Management Accounting experience
• Balance Sheet Reconciliation experience
• Financial analysis and reporting experience
• Experience in a US GAAP environment
• Strong understanding of IT systems (PeopleSoft highly desirable)
• Advanced Excel and PowerPoint skills
• Ability to quickly understand and adopt new reporting tools
• Accurate, methodical and analytical approach to work
• Excellent communication skills, both written and verbal
• Ability to build and maintain relationships of trust
• Ability to work to tight deadlines
• Structured and disciplined
• Team Player
• Enthusiastic
• Flexible to work in a frequently changing environment
• Excellent organization skills, with a demonstrated ability to multitask and handle multiple priorities appropriately.
• Ability to produce an accurate, timely, complete and compliant set of reports at both local and global level

Additional Requirements
• Must be willing to travel to London for period of 2-3 weeks and afterwards on occasions

My v Capco sa špecializujeme na vývoj softwaru a poradenstvo prevažne pre medzinárodné banky a poisťovne v západnej Európe.

Radi by ste sa dozvedeli viac o našej kultúre a ľuďoch? Navštívte https://www.capco.com/Careers/Slovakia

Zamestnanecké výhody, benefity:
- Práca so skúsenými kolegami pre prestížne banky
- Práca na rôznorodých projektoch, žiadna rutina
- Technické školenia, odborné certifikácie, aj školenia zamerané na “soft skills“, neobmedzený prístup na Udemy
- Súkromná zdravotná starostlivosť, sick days, 25 dní dovolenky bez ohľadu na vek
- Cafeteria prostredníctvom Benefit plus služby (50 EUR mesačne) a/alebo príspevok do 3.piliera
- Plne hradené stravné lístky
- Smartfón a 1000 GB dát, laptop
- Možnosť práce z domu, ako aj z nášej kancelárie v Bratislave - Nivy Tower (čerstvé ovocie, relax zóna, herňa - stolný futbal, PS4)
- Záleží nám na našich zamestnancoch: podporujeme pohodu našich ľudí (dostupné cvičenie jógy, webináre zamerané na duševné zdravie v spolupráci s Ligou pre duševné zdravie), tímové športové aktivity - napríklad beh, Multisport karta, takisto sa zúčastňujeme na dňoch dobrovoľníctva

Ste pre nás dôležití! Preto Vám pridelíme osobného coacha, ktorý Vás bude individuálne podporovať. S našou start-up mentalitou a našou plochou hierarchiou máte príležitosť uplatniť svoje nápady a uviesť ich do praxe. Okrem toho máte po práci množstvo príležitostí na spoznávanie kolegov prostredníctvom spoločných športových aktivít a tímových akcií.​

Počet zamestnancov

100-149 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Zora Paulikova
E-mail: poslať životopis
ID: 2924669  Dátum zverejnenia: 7.2.2017