Investment Project Finance Analyst

SLÁVIK & STELL s. r. o.

Miesto práce
Bratislava
Termín nástupu
dohodou
Ponúkaný plat (brutto)
1300

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Job description, responsibilities and duties:

•Prepare analysis and supporting calculations for investment planning
•Consolidate data and prepare the post investment appraisal for realized projects in CE region
•Monitor capital and operating expenditures actual spend vs forecast, investigate variances, prepare reports
•Prepare (pre) investment calculations for projects and relevant analysis (under the supervision of manager)
•Prepare approval documents for governance meetings
•Complete ad-hoc analysis and reports, problem solving on day-to-day basis

•Direct report to manager in Slovakia
•Chance to get an experience in investment evaluation in one of the worldwide retail giants (listed in top 5 worldwide retail companies, the biggest one in Slovakia)
•The role covers total view of financial results (not partial PnL lines)
•Opportunity to work in a dynamic and challenging environment of the international company
•Training and development within the company
•Employee Discount Card (after 3 months of trial period)
•Mobile phone (eligible private use with contribution)

Informácie o výberovom konaní

Predpokladaný termín ukončenia výberového konania

19.10.2016 (ostáva ešte 20 dní)

Spoločnosť, pre ktorú je pozícia obsadzovaná

Veľkoobchod

One of the biggest supply chain in SR

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

Ekonomika, finančníctvo

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počítačové znalosti - používateľ

Microsoft Excel - pokročilý
Microsoft Outlook - pokročilý
Microsoft PowerPoint - pokročilý
Microsoft Word - pokročilý

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

2

•Strong emphasis on analytical / technical skills (MS Excel advanced)
•Attention to detail, critical thinking, ability to work independently
•Able to interpret financial data and results of analyses in efficient and understandable way
•Quick adaptation in fast-moving environment, able to prioritize and deal with stress at work
•A calm, organized approach, Self-driven & enthusiastic
•Genuine interest in learning about the financial industry
•Solid knowledge and demonstrable understanding of accounting standards and principles
•Fluent English speaking and writing is essential
•Finance qualifications and certificates are advantage

Poradenská spoločnosť pre oblasť ľudského kapitálu.

Počet zamestnancov

3-4 zamestnanci

Cukrová 14
811 08 Bratislava

Kontakt

Poslať spoločnosti životopisOdporučiť ponuku známemu
ID: 2729002   Dátum zverejnenia: 19.9.2016