International Marketing Advisor

Randstad HR Solutions s.r.o.

Místo práce
Příbor, Moravskoslezský kraj

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Primary duties:
• Provide support to International Brand Manager- through coordination of trade events, public relations, marketing collateral, etc.
• Manage invoicing activities and budget variances for International Marketing Department
• Coordinates emails and/or mailings for Marketing Bulletins and promotions
• Organize the preparation of proposals and presentations using marketing resource materials such as brochures, data, slides, photographs and reports
• Primary coordinating position in maintenance of Digital Asset Management system and International Showcase program across all International regions
• Reviews and puts into proper format a variety of materials for Managers such as correspondence, agreements, reports, emails (much of this material is of a highly confidential nature)

Secondary duties:
• Create, update, and manage International core literature/collateral.
• Coordinate CRM activity as it relates to International Sales.
• Manage compilation of quarterly competitive updates
• Composes routine letters, emails, reports, and forms from outline notes or verbal instructions

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Ostatní průmyslová výroba

Our client is the global leader in commercial laundry.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Počet let praxe

4

Osobnostní předpoklady a dovednosti

• At least four years related experience
• Proficiency in Adobe Acrobat Pro desired but not required
• Proficiency in spoken and written English
• Strategic thinking and problem solving skills
• Strong written and oral communication skills
• Results orientation
• High level of initiative and assertiveness (Proactive)
• Motivated to succeed.
• Proficient in Microsoft – Word, Excel, Access, and PowerPoint, Internet/Extranet, Scanner, Fax
• Ability to manage a multi-functional, confidential environment
• Ability to prioritize projects and finish on a timely basis
• Ability to proofread all materials for grammar and spelling and make appropriate corrections/adjustments as necessary
• Ability to communicate effectively with internal departments and customers
• Available to travel for exhibition (exceptional 2 to 3 times/year)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Počet zaměstnanců

150-199 zaměstnanců
ID: 2324999  Dátum zverejnenia: 11.11.2015