VK/2024/1463 - generálny štátny radca - vedúci odddelenia analýz a správy rezortných databáz Inštitútu vzdelávacej politiky

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Stromová, Bratislava
1 626 EUR/mesiacPlat podľa zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov pozostáva od 1. 1. 2023 z platovej tarify v 8. platovej triede, t. j. 1626 EUR s možnosťou priznania osobného príplatku podľa § 132 až do výšky 100 % z platovej tarify a to do 3252 EUR/mesiac, v závislosti od dosiahnutých pracovných skúseností uchádzača.

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

• tvorba stratégie a štátnej politiky na úrovni ministerstva, ostatnéhoústredného orgánu štátnej správy, orgánu alebo úradu, ktorývykonáva štátne záležitosti na celoštátnej úrovni, alebo iného orgánuštátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou

• riadenie činnosti interných kapacít pri príprave analytickýchpodkladov k návrhu rozpočtu verejnej správy, analýz efektívnostiimplementovaných politík

• koordinácia a strategické riadenie úloh:

•v oblasti verejných výdavkov rezortu

• v oblasti investičnej stratégierezortu

• pri ex-ante a ex-post hodnoteniach opatrení v oblastivzdelávacej politiky

• pri príprave iných strategických kvalifikovanýchodhadov a stanovísk pre potreby rezortu

Benefity:
• spolupodieľanie sa na strategickom smerovaní Inštitútu vzdelávacej politiky,
• spolupráca so zahraničnými organizáciami na medzinárodných projektoch,
• konkurencieschopná mzda voči súkromnému sektoru, vrátane výkonnostných odmien (ako podiel z mesačnej mzdy),
• kontinuálna podpora vzdelávania doma aj v zahraničí,
• 5 dní dovolenky nad rámec zákonníka práce, pružný služobný čas, možnosť práce z domu,
• príspevky na DDS, rekreáciu (po odpracovaní 2 rokov), dopravu do zamestnania,
• MultiSport karta,
• permanentka do plavárne IUVENTA a zľava na ubytovanie v Trenčianskych Tepliciach.

Informácie o výberovom konaní

Druh výberového konania: vonkajšie výberové konanie

Vymedzenie okruhu uchádzačov, pre ktorých sa vyhlasuje výberové konanie: štátni zamestnanci všetkých služobných úradov a občania podľa § 2 zákona o štátnej službe, ktorí sa uchádzajú o prijatie do štátnej služby

Úlohou Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) je podpora tvorby vzdelávacej politiky na základe dát („evidence based policy making“), skvalitňovanie údajov či aplikácia princípu „hodnoty za peniaze“. Inštitút okrem toho aj koordinuje a monitoruje implementáciu reforiem a investícií Plánu obnovy a odolnosti. Pôsobí priamo pod ministrom školstva.

Aktuálne hľadáme tím lídera, ktorý by viedol skupinu analytikov a koordinoval ich prácu. Od úspešného kandidáta sa očakáva okrem odborných znalostí aj schopnosť motivácie tímu, či proaktívny prístup k návrhom nových tém a riešení.

Oddelenie analýz a správy rezortných databáz tvorí aktuálne 5 analytických pozícií so zameraním najmä na:
- analýzy zamerané na posilňovanie princípu hodnoty za peniaze,
- metodickú podporu dlhodobej investičnej stratégie rezortu,
- analytickú podporu implementácie reforiem a investícií Plánu obnovy a odolnosti,
- hodnotenie a porovnávanie očakávaných vplyvov navrhovaných opatrení (ex-ante) vo vzdelávaní a ich následné vyhodnocovanie (ex-post),
- zlepšovanie kvality a zberu dát pre analytické účely,

Typ úväzku: plný pracovný úväzok
Nástup: jún 2024 alebo dohodou

Ďalšie informácie o aktivitách IVP nájdete na:

Odborné znalosti:
- všeobecný prehľad
- orientácia v ekonomickej teórii, analytických nástrojoch, politike vzdelávania a verejných výdavkoch
- znalosť školskej legislatívy

Znalosť právnych predpisov:
- zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe
- zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy,
- zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení
- zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon)
- zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Osobnostné schopnosti a vlastnosti:
- riadiace schopnosti (vrátane efektívnej motivácie tímu)
- analytické, koncepčné a strategické myslenie
- adaptabilita a flexibilita
- rozhodovacia schopnosť
- komunikačné zručnosti

znalosť práce s PC (Word, PowerPoint, Excel),
skúsenosť so spracovaním dát v niektorom z programov R, STATA či Python sú výhodou

Výberové konanie bude pozostávať z nasledujúcich foriem overenia odborných vedomostí, schopností a osobnostných predpokladov uchádzačov:
a) písomný odborný test,
b) písomný test zo štátneho jazyka - uchádzači a uchádzačky, ktoré nie sú štátnymi občanmi a občiankami Slovenskej republiky absolvujú aj písomný test zo štátneho jazyka. Nevyžaduje sa, ak uchádzač/uchádzačka, ktorá nie je štátnym občanom/občiankou Slovenskej republiky, ku dňu prihlásenia sa do výberového konania predložil služobnému úradu kópiu dokladu o úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky alebo štátnej skúšky zo štátneho jazyka.
c) písomný test z cudzieho jazyka - test z cudzieho jazyka sa nevyžaduje, ak uchádzač/uchádzačka ku dňu prihlásenia sa do výberového konania predložil služobnému úradu kópiu dokladu o ovládaní cudzieho jazyka na požadovanej úrovni a od získania tohto dokladu neuplynuli viac ako dva roky,
d) test na overenie schopností a vlastností podľa § 13 vyhlášky Úradu vlády Slovenskej republiky č. 507/2019 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberových konaniach v znení vyhlášky Úradu vlády Slovenskej republiky č. 127/2017 Z. z.
e) písomná a ústna časť prípadovej štúdie
f) Ústny pohovor

Uchádzač a uchádzačka úspešná v písomnej časti výberového konania následne absolvuje ústnu časť - osobný pohovor na overenie schopností a osobnostných vlastností

Do výberového konania sa môže prihlásiť aj uchádzač, ktorý má ku dňu prihlásenia sa do výberového konania ukončené ako najvyššie dosiahnuté vzdelanie vysokoškolské vzdelanie I. stupňa. V takom prípade sa však v zmysle Prílohy č. 2 k zákonu o štátnej službe (zákon č. 55/2017 Z. z.) vyžaduje aj 5 rokov praxe v oblasti vykonávania činnosti, ktorá má rovnaký alebo obdobný charakter ako činnosť vykonávaná na príslušnom štátnozamestnaneckom mieste podľa opisu štátnozamestnaneckého miesta. Teda od uchádzača, ktorý má ku dňu prihlásenia sa do výberového konania ukončené ako najvyššie dosiahnuté vzdelanie vysokoškolské vzdelanie I. stupňa, sa vyžadujú:
a) 5 rokov praxe v oblasti vykonávania činnosti, ktorá má rovnaký alebo obdobný charakter ako činnosť vykonávaná na príslušnom štátnozamestnaneckom mieste podľa opisu štátnozamestnaneckého miesta (požiadavka vyplývajúca zo zákona o štátnej službe)
a zároveň navyše
b) odborná prax min. 3 roky praxe v analytickej, poradenskej, expertnej činnosti alebo aplikovanom výskume v oblasti vzdelávania, alebo financií alebo verejných financií. Z celkovej praxe sa aspoň jeden rok vyžaduje prax vo vedení ľudí (napr. projektových tímov) (požiadavka vyplývajúca z opisu obsadzovaného štátnozamestnaneckého miesta).

Zoznam požadovaných dokumentov
Žiadosť o zaradenie do výberového konania (v listinnej podobe vlastnoručne podpísaná)
Profesijný štruktúrovaný životopis (v listinnej podobe vlastnoručne podpísaný)
Motivačný list (v listinnej podobe vlastnoručne podpísaný)
Čestné vyhlásenie o bezúhonnosti (v listinnej podobe vlastnoručne podpísané)
Kópia dokladu o dosiahnutí požadovaného stupňa vzdelania alebo vyššieho stupňa vzdelania, ako je vysvedčenie, diplom alebo iný rovnocenný doklad; pri dokladoch o vzdelaní, ktoré vydala uznaná vzdelávacia inštitúcia podľa právnych predpisov členského štátu Európskej únie, štátu, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore a Švajčiarskej konfederácie alebo tretieho štátu, aj rozhodnutie podľa osobitného predpisu
Čestné vyhlásenie o ovládaní štátneho jazyka - štátni občania Slovenskej republiky; ostatní občania: čestné vyhlásenie o ovládaní štátneho jazyka alebo kópia dokladu o úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky zo štátneho jazyka alebo kópia dokladu o úspešnom absolvovaní štátnej skúšky zo štátneho jazyka (v listinnej podobe vlastnoručne podpísané)
Čestné vyhlásenie o ovládaní cudzieho jazyka na požadovanej úrovni alebo kópia dokladu o ovládaní cudzieho jazyka na požadovanej úrovni (v listinnej podobe vlastnoručne podpísané)
Čestné vyhlásenie o odbornej praxi v oblastiach uvedených v oznámení o vyhlásení výberového konania v požadovanom trvaní (v listinnej podobe vlastnoručne podpísané).

Miesto na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania spolu s ďalšími požadovanými dokumentmi v elektronickej podobe

Miesto na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania spolu s ďalšími požadovanými dokumentmi v listinnej podobe
Stromová 2655/1
81330 Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Prax na pozícii/v oblasti

v analytickej, poradenskej, expertnej činnosti alebo aplikovanom výskume v oblasti vzdelávania, aleb

Počet rokov praxe

3

​- riadiace schopnosti (vrátane efektívnej motivácie tímu)

- komunikačné zručnosti ​

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR je ústredným orgánom štátnej správy pre základné školy, stredné školy a vysoké školy; školské zariadenia; celoživotné vzdelávanie; vedu a techniku; štátnu starostlivosť o mládež.
ID: 4800712  Dátum zverejnenia: 5.4.2024  Základná zložka mzdy (brutto): 1 626 EUR/mesiac