Production Planner

Metzo Slovakia s.r.o.

Miesto práce
Metzeler Slovakia s.r.o., okres Senec
Termín nástupu
ihneď, dohodou

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- Production planning according to customer demands on day, week and monthly basis, Terms coordination between all site positions (Q, Sales, IE, Production)
-Planning of delivery terms, CRDs approvals, controlling of capacity, material and equipment available. Daily coordination between all facility positions – IE, Prod. Eng., QM to reach approved CRDs
- controling of working plans and avalability of all data and drawings, working plans – inklusive making corrections and changes, templates, tools, machines, materials – approval for production start
- Projects – time scheduling of new projects/huge orders, materials, plans, datas, tools – coordination between all departments, collect data, time line – aproval for CRD and start of production
- Custumer representativeand contact person for new orders and orders planning/CRDs, daily contact with sales team
- Priority list and monitoring of actual status, maintain the production plan and data treasury between each site position
- Optimalization of the planning process, Serial production, small units production, together with PM, production efficiency increasing in line with quality demands and standards. Planning of the logistic to customer, preparing and controlling of the paper work with coordination with Prod. Eng. and QM.
- Planning in cutting production area and in assembly area, capacities and shift plan, with Prod. Engineer coordinate capacity requirements, forecasts.
- SAP planning, booking of the finish orders, booking new orders
- Inventory of FIN and WIP, cooperation with Prod. engineeer
- New coming inquiries, communication with sales team, actualisation of internal planning documentation
- Controlling and management of incoming orders, materials, equipment with Production manager and IE
- The work reports direct superior - Director , weekly and monthly KPI, substitutability of Plant manager – taking neccessary task to outside communivćation and reporting, production planning and controlling

- motivujúce finančné ohodnotenie
- možnosť kariérneho rastu - rozvoj mäkkých zručností a schopností
- školenia v zahraničí, služobné cesty
- práca na projektoch v dodávateľskom reťazci leteckého priemyslu
- MT, Notebook, ročný bonus

Oslovení pre účasť na výberovom konaní, budú iba uchádzači, ktorí spĺňajú stanovené požiadavky a znalosti a zašlú CV v AJ príp. NJ

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

Technické

Jazykové znalosti

Nemecký jazyk - Stredne pokročilý (B2) a Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - Pokročilý
SAP - Pokročilý

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

3

Na uvedenú pozíciu hľadáme spoľahlivého pracovníka ktorého hlavnými charakteristikami a našimi požiadavkami by mali byť:
- technické myslenie
- organizačné a manažérske zručnosti, komunikácia, riadenie
- flexibilita, loajálnosť
- proaktívny prístup k riešeniu problémov a zlepšovaniu systémov a ich riadenia
- zmysel pre presnosť, kvalitu a detail
- zaslanie CV v AJ príp. NJ podmienkou pre účasť vo výberovom konaní

Firma Metzo Slovakia s.r.o., stabilná spoločnosť a celosvetový výrobca produktov z polyuretánovej peny pre letecký priemysel (penové výplne sediadel do lietadiel a iných dopravných prostriedkov)

Počet zamestnancov

100-149 zamestnancov
ID: 1925398  Dátum zverejnenia: 4.2.2015