Programm Manager

Lugera & Maklér spol.s r.o.

Miesto práce
Bratislavský kraj

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

* Determines and monitors all project goals
* Follow up all facets of the project from cradle to grave
* Conducts project feasibility review
* Documents project management checklists and approvals
* Maintain latest drawings, specifications and other documents per Company’s drawing and specifications control procedure
* Prepares release documents for prototypes, new projects, pilots, engineering changes and miscellaneous orders
* Requisitions tooling, capital and tryout material for projects
* Maintains compliance to Engineering and TS 16949 procedures;
* Communicates with customers, product design, process engineering, manufacturing, purchasing and quality assurance department
* Value analysis and value engineering ideas
* Conducts and chairs APQP meetings, Prepares and maintains APQP Documentation ( Program Timing (Gantt Chart), Open Issues List, BOM, PFD FMEA , Tracks design changes, Design Inputs, ...|
* Capital Appropriations Request/ Submittal and Tracking, Tooling Approprations Request / Submittal and Tracking,
* Maintains APQP status and reports to Management
* Monitors and assists supplier’s in meeting project goals
* Prepare Engineering estimates and Quotations as needed
* Obtains Customer Authorization to Proceed where needed
* Follows prototype orders to insure customer requirements are met and provides final approval of parts prior to shipment
* Maintains customers’ electronic systems for information exchange
* Responsible to ensure senior management is informed of any program roadblocks, and identify potential solutions
* Effectively motivate and direct APQP Team members by:
* Observing and recognizing the best qualities of the employees and expanding upon them.
* Listening to employee’s problems and/or concerns when they arise and to seek a prompt and mutually acceptable resolution.
* Mentor and guide the team unit when needed

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

* Strong planning, organizational and leadership skills,
* Knowledge of automotive industry processes and operations,
* Excellent verbal and written communications skills,
* Strong computer skills,
* Adequate commercial negotiating skills
* Knowledge of customer specific requirements (APQP, PPAP, PFMEA)
* Knowledge of tube metal forming (bending, end forming) and steel welding processes (resistance, MIG)
* Knowledge of fluid technologies, requirements and products
* English (excellent in understanding, speaking and in writing),
* University degree – Mechanical Engineering or Engineering Technologist
* Minimum 5 years experience in the automotive industry,
* Minimum 3 years experience in program management,

Lugera & Maklér je jednou z najväčších personálno-poradenských spoločností na Slovensku. Od založenia v r. 1996 v Trenčíne sme otvorili 4 pobočky na Slovensku (TN, BA, NR, KE) a pôsobenie sme rozšírili aj do zahraničia - do Českej republiky, Holandska, Rumunska, Arménska a na Ukrajinu.

Uchádzačom o zamestnanie pomáhame s uplatnením na trhu práce bezplatne. Ponúkame možnosť registrácie životopisu v databáze, poskytujeme poradenstvo, zasielanie aktuálnych pracovných pozícií podľa zadaných kritérií a ďalšie služby.

Na osobných stretnutiach kandidátov dôkladne pripravíme na stretnutia s klientmi, informujeme ich o aktuálnej situácii na trhu práce v súvislosti s ich profilom a možnosťami uplatnenia. Samozrejmosťou je konštruktívna spätná väzba na priebeh pohovoru a poradenstvo kandidátovi.

V súčasnosti máme za sebou stovky veľkých i menších projektov pre zahraničných investorov, rovnako ako domáce slovenské spoločnosti a tisícky obsadených pracovných miest. Využite aj vy naše skúsenosti a jedinečné znalosti o trhu práce na Slovensku aj v zahraničí.
Viac informácií o nás nájdete na: www.lugera.sk

Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce.

Počet zamestnancov

50-99 zamestnancov
ID: 1829445  Dátum zverejnenia: 9.8.2014  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja.