IT Support with Dutch/Danish/Swedish

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Praha, Hlavní město Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Your new role

Your main goal on this position will be providing daily IT Assistance to the internal customers, problem solving and processing all requests according to internal policies, standards and timely manners.
The right candidate will:
Solve requests for support from internal customers in a professional manner with strong focus on a quality and client satisfaction.
Allocate unresolved issues according to the internal escalation procedures.
Take responsibility for the communication with users from the start till the end of the problem solving case.
Search documentation and previous requests for assistance on related topics to establish possible solutions to calls.
Maintain all information and data in a tracking system.
Maintain and report up to date and accurate inventory information on the organization’s IT assets.

What you'll need to succeed

Strongly customer-oriented personality with good communication skills
IT interest
Excellent level of English & 1 other language (both written and spoken)
Good problem-solving skills
Time Flexibility

What you'll get in return

Challenging work in a big international company as a part of very professional and friendly team of driven people
Competitive salary and benefit package
New attractive offices
Possibilities to learn and grow with the IT field

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Doprava, logistika

Shared service centre

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Vzdělání v oboru

IT

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2) nebo Nizozemský jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3019336  Dátum zverejnenia: 25.7.2017