Category manager - Bratislava

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Bratislava
plný úvazek
Termín nástupu
1.7.2015
Mzdové podmínky (brutto)
35000 - 45000 Kč/měsíc, dle zkušeností

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

NEW OPPORTUNITY IN FMCG COMPANY FOR EXPERIENCED CANDIDATES
CATEGORY MANAGER FOR SLOVAKIA REGION BASED IN BRATISLAVA

We offer you great career opportunity in FMCG company on position Category Manager for Slovakia based in Bratislava. The right candidate should be experienced in area of Category Management or Space Planning. We offer interesting and creative job in successful international company, very good financial evaluation and possibility of career growth. The main competencies on this position will be following:
• identification of opportunities for category,
• identification of key sources of growth for category and company,
• creation of national Category plan,
• creation of general shelf vision for full category,
• cooperation with Customer Shopper Managers on developing category plan,
• reviewing of category management projects and promotional strategy to correct the deviation from category plan,
• searching for innovation for marketing department,
• setting in-store marketing strategy and plans, and full trade communication strategies and plans,
• planning, executing and monitoring all POS performance.

We require University level of education in business field, minimum 4 years of experience in similar position in FMCG or retail, knowledge of FMCG market and fluent English is condition and experience of working in several information systems.

We offer you great job opportunity in successful international company, interesting financial evaluation and annual bonuses, discounts for company products and many other company benefits.

Due to the high volume of applications we now receive for each job it is often only possible to contact you if you have been shortlisted for interview. Thank you for understanding.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Maloobchod

We offer you great career opportunity in FMCG company on position Category Manager for Slovakia based in Bratislava. The right candidate should be experienced in area of Category Management or Space Planning. We offer interesting and creative job in successful international company, very good financial evaluation and possibility of career growth.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Řidičský průkaz

B

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 2086616  Dátum zverejnenia: 17.4.2015  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 35000 - 45000 Kč/měsíc, dle zkušeností