Legal counsel

Embraco Slovakia s.r.o.

Miesto práce
Odorínska cesta 2, Spišská Nová Ves

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

The Legal Counsel will be a member of the Europe Legal Team and provide legal support and risk management services to the Company. The Legal Counsel will work closely with other lawyers and under the coordination of the Europe Legal Leader on a wide range of day-to-day legal issues, typically including:
- Provide legal advice and support to legal issues to all Depts;
- Analyze and identify legal risks and implications, evaluate alternatives and make appropriate recommendations;
- Draft, review, negotiate and finalize a wide variety of legal and transactional documentations, and other agreements both domestically and internationally;
- Liaise with external law firms, advisors, consultants and specialists;
- Perform pre-litigation work to minimize risks and maximize legal rights and litigations supervision;
- Keep all Depts abreast of all new laws and regulations (national, European and international origin) that may have implications to the Company;
- Draft and review compliance material, promote compliance activities and trainings for all the employees;
- Report all compliance issues, investigations, internal audits;
- Follow up and update the legal budget and related expenses;
- Assisting with various aspects of company secretarial work, maintenance and updating of legal systems and records.

We would like to thank you to all candidates. We would contact only choosen candidate by phone. Thank you for understanding.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

právo

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počítačové znalosti - používateľ

Microsoft Excel - pokročilý
Microsoft Word - pokročilý
Microsoft PowerPoint - pokročilý

Počet rokov praxe

2

Successful candidate must:
- 2 years experience either at a law firm or a mix of law firm and in-house counsel
- be highly professional at all times and demonstrate a strong set of general legal skills
- Have a fluent written and spoken English;
- Have outstanding verbal and written communication skills, the ability to work effectively in a team and demonstrate a self-starting attitude and a high level of independent thought;
- Be able to quickly form strong working relationships with internal and external colleagues and contacts, establishing excellent working relationships and liaise closely with a wide range of both external and internal contacts;
- Demonstrate commercial awareness and the ability to apply legal knowledge and experience within a dynamic commercial environment
- Have strong organizational skills and attention to detail
- Demonstrate a high degree of personal motivation and the desire to develop within the role and take on additional responsibility; and
- Be proficient with the use of Microsoft Office

Embraco otvára centrum zdieľaných služieb v Košiciach!

Embraco je nadnárodná spoločnosť s pôsobnosťou na štyroch kontinentoch. V oblasti chladenia je Embraco na svetovej špičke vo výrobe hermetických kompresorov. Materský závod má v Brazílii, kde bol založený v roku 1971. Výrobné závody sú situované v Brazílii, na Slovensku, v Taliansku, Číne a Mexiku. Obchodné jednotky sa nachádzajú v USA a Mexiku. Závody dokážu každý rok vyrobiť 37 miliónov heremetických kompresorov a kondenzačných jednotiek pre domáce a komerčné chladenie a zamestnávajú približne 12 000 zamestnancov na celom svete. Spoločnosť je súčasťou korporácie Whirlpool.

Embraco Slovakia sa za 17 rokov pôsobenia na Slovensku stalo kľúčovým závodom v Európe a druhým najvýznamnejším v rámci svetovej korporácie Embraco. Embraco Slovakia je najväčším zamestnávateľom v regióne dolného Spiša. V slovenskom závode pracuje vyše 2 100 zamestnancov. V roku 2002 spoločnosť získala certifikát kvality ISO 9001, v roku 2004 certifikát pre životné prostredie ISO 14 001 a v roku 2007, ako prvá spoločnosť na Slovensku, bola certifikovaná na manažment nebezpečných látok QC 080 000. V roku 2008 spoločnosť získala certifikát pre systém manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci podľa štandardu OHSAS 18 001:2007. V roku 2010 získalo umiestnenie v prvej desiatke slovenských firiem v rámci štúdie Best Employer a zachováva si povesť zamestnávateľa s prepracovaným sociálnym programom. V roku 2013 získalo hlavnú cenu Via Bona Slovakia pre Zodpovednú veľkú firmu roka, v roku 2014 cenu Via Bona Slovakia v kategórii Dobrý partner komunity.

Adresa spoločnosti

EMBRACO SLOVAKIA, s.r.o.
Odorínska cesta 2
052 01 Spisska Nova Ves
ID: 2771623   Dátum zverejnenia: 18.10.2016