SAP EWM Engineer

Miesto práce
Prologis Park Galanta - Gáň, okres Galanta
Mzdové podmienky (brutto)
Dohodou

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

• Maintaining SAP system data such as item master and strategic stock level set-up,
• Maintaining SAP location set-up in system as well in physical lay-out,
• Maintaining warehouse lay-out and proposes changes based on the business characteristics,
• Is able to define and report SAP system discrepancies, on above mentioned maintenance performances,
• Strongly engaged to process improvement from an engineering point of view, makes proposal for process improvement in system as well in solution design towards operations and customer,
• Supporting the operation with implementation of process improvements,
• Has an analytical approach and uses SAP system data to support the background and definition of process improvements,
• Regular customer review on processes and SAP system set-up with the customer,
• Ensuring quality standards and ensuring quality and quantity-based operations,
• Able to set-up daily reporting with SAP data, able the operation to use SAP reporting data for daily performances,
• Contributes towards successful implementation on new business requirements and or scope changes of existing businesses,
• Is able to perform SAP system testing and the administration of SAP system testing,
• Is able to document SAP system standards in such way operational procedures (SOP) can be created,
• Project work
Working time - 1 shift

• Working for large international company,
• Working in a pleasant working environment,
• Opportunities for personal development and professional growth supported by the necessary educational activities.
Further information will be communicated on the personal meeting.

To apply for the vacancy, please send your CV to [email protected] until 5.4.2017.

Thank you, we will contact candidates who meet our requirements soon to arrange interview.

Uchádzač zaslaním osobných údajov, uvedených v životopise dáva súhlas spoločnosti DHL Logistics (Slovakia) s.r.o. so správou, spracovaním a uchovaním osobných údajov v súlade so zákonom č. 122/2013 Z.z., všetky uvedené informácie sú pravdivé a poskytnutie údajov je dobrovoľné a bez dôsledkov s tým, že tieto údaje môžu byť spracované výlučne pre účely databázy uchádzačov o zamestnanie. Súhlas je daný na dobu určitú po dobu 1 roka, následne budú údaje zlikvidované v súlade s uvedeným zákonom.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Vodičský preukaz

B

• University degree (desirable),
• English language – fluent (written and spoken),
• Several years of relevant professional experience in the field of warehousing and order picking
• processes and / or in the flow control / production planning,
• SAP WM / eWM warehouse management skills,
• Basic computer skills (MS Office) and high IT affinity,
• Good knowledge in merchandise management systems and experience in dealing with
• warehouse management systems,
• Organized and systematic operation,
• Communication ability and enforcement,
• Responsibility and reliability,
• Team spirit and social skills,
• High level of initiative and willingness to perform,
• Readiness for shift work, periods of acceleration.

DHL je vedúcou obchodnou značkou v odvetví logistiky. Naša DHL rodina, pozostávajúca z rôznych divízií, ponúka jedinečné portfólio logistických služieb - doručovanie vnútroštátnych i medzinárodných balíkov, prepravu e-commerce objednávok, špeciálne riešenia plnenia požiadaviek zákazníkov, medzinárodnú expresnú prepravu, pozemnú, leteckú a námornú prepravu vrátane riadenia priemyselných zásobovacích sietí. So svojimi 380 000 zamestnancami v 220 krajinách a teritóriách po celom svete, DHL spája ľudí a obchod bezpečne a spoľahlivo, umožňujúc tak globálny tok obchodovania. So špecializovanými riešeniami pre vyspelé trhy a priemysel vrátane technológií, biologických vied a zdravotníctva, energetiky, automobilového priemyslu a maloobchodu, preukázaním oddanosti v oblasti podnikovej zodpovednosti a bezkonkurenčnou prítomnosťou na rozvíjajúcich sa trhoch je DHL rozhodne v pozícii “Logistickej spoločnosti pre celý svet”.

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Andrea Matušová
Tel.: +421918945627
E-mail: poslať životopis
ID: 2983800  Dátum zverejnenia: 22.3.2017  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: Dohodou