Ľutujeme, spoločnosť ponúkajúca danú pracovnú pozíciu ukončila zverejnenie ponuky na stránke z dôvodu získania dostatočného počtu kandidátov alebo obsadenia voľnej pracovnej pozície.

Ďakujeme za porozumenie.

Zobraziť podobné ponuky

DELL Kariéra Podujatia Galéria Kontakty

Alienware Technical Support Specialist (German)

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Bratislava
  • Ponúkaný plat (brutto): dohodou
  • Druh pracovného pomeru: plný úväzok
Náplň práce, právomoci a zodpovednosti
Working time: 24/7

Overall purpose of the job:
- Be part of Dell premium gaming product line
- Service and support German speaking customers with the goal to achieve best customer experience

Tasks:
- Handling customer enquiries aimed at extreme gaming
- Troubleshooting and fixing of technical problems
- Active guidance and online maintenance for the customers on the phone
- Helpful and polite dealing with customers
- Communication and customer handling skills at high level
Iné výhody
- dynamicke medzinarodne prostredie
- velmi dobra pracovna atmosfera
- atraktivne ohodnotenie a bonusy

Požiadavky na zamestnanca

Požadované vzdelanie
stredoškolské s maturitou
Znalosti
Jazykové znalosti:
Nemecký jazyk - aktívne
Požadovaná prax
Pozícia je vhodná pre absolventa:
Áno
- Fluent in German
- Knowledge and understanding of PC hardware components
- Knowledge of standard Microsoft Windows Applications and Operating systems
- Experience in dealing with customers is an advantage
- Knowledge of high performance gaming hardware is an advantage
- Excellent communication and analytical skills
- Strong in decision making
- Ability to work under pressure

Dell is the world's leading computer systems company. We design, build and customize products and services to satisfy a range of customer requirements - from the home computing needs of the individual consumer to the server, storage and service demands of the largest global corporations. We do business directly with customers, one at a time, and believe we do it better than anyone on the planet. Dell's climb to market leadership is the result of a persistent focus on delivering the best possible customer experience by directly selling computing products and services based on industry-standard technology. Revenue for the last four quarters totaled $52 billion and the company employs approximately 100,000 team members around the globe.
Hlavná oblasť pôsobenia spoločnosti
Informačné technológie
Adresa spoločnosti
Dell s.r.o.
Fazulova 7, Bratislava Zobraziť na mape
811 07 Bratislava

ID: 1275432   Dátum zverejnenia: 13.6.2012
Lokalita: Bratislava
Spoločnosť: Dell s.r.o.
Váš komentár k pracovnej ponuke

neuvedený
Pridať komentár

Pridanie komentára k ponuke

Dell s.r.o.