ORC Officer

BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA, pobočka zahraničnej banky

Miesto práce
Twin City, Karadžičova 2, Bratislava

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

If you are looking for a new and exciting place to work, look no further than BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA foreign branch and join our team.

Operational risk & Control unit provides a reasonable assurance of the efficiency and consistency of the risk analysis and permanent controls set up.

Operational risk & Control Officer manages, monitors and reports the operational risks.

Job description:

• To have unique opportunity to participate on the strategic project of the bank.
• To cooperate on the establishment of an appropriate Operational Risk & Control governance.
• To communicate and to support other departments in subjects related to Operational risk & Control topics.
• To report Operational Risks status to the bank´s management
• To coordinate regular risk mapping update
• To follow up control plans of all bank´s departments and to perform control testing.
• To manage reported incidents
• To maintain internal procedures to be in line with bank´s standards.
• To ensure follow-up of all recommendations (internal and external audits, Regulators, etc.)

Successful candidate’s profile:

• At least 2 years of experience in the area of Operational Risk in a bank
• University degree
• Advanced written and spoken English (daily use)
• Advanced PC skills (MS Office)
• Be able to work with and process various sources of information
• Analytical thinking and accuracy
• Good presentation and negotiation skills
• Proactivity, positive attitude, assertiveness
• Willingness to learn, independence

Employee benefits:

Working in a friendly team.
Career and personality development.
Advantageous financial products
5 days of leave in addition
2 day of Sick day leave in addition
Meal vouchers in amount of 4,20 Euro
Interesting system of employee benefits.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Cetelem je obchodnou značkou spoločnosti BNP Paribas Personal Finance, dcérskej spoločnosti BNP Paribas Group, ktorá je lídrom v poskytovaní spotrebiteľských úverov vo Francúzsku a Európe.

Od roku 2016 sme sa stali pobočkou zahraničnej banky, špecializujúca sa na poskytovanie spotrebiteľských úverov : nákup na splátky, osobné pôžičky a kreditné karty.
Cetelem sa spája s inováciami v oblasti spotrebiteľského financovania. Ako prví sme uviedli na trh nový distribučný kanál pre úverové produkty. Vďaka jedinečnej technológii umožňujeme získať pôžičku cez Internet a okrem pohodlia vybavenia, jedinečnou výhodou je okamžitý výsledok posúdenia, ktorý žiadateľovi poskytne systém automatického spracovania.
Našou víziou je byť prvou voľbou pre úver a pomáhame tak uskutočniť plány našich klientov.

Počet zamestnancov

150-199 zamestnancov
ID: 3163350  Dátum zverejnenia: 17.8.2017