Senior C++/C# Developer of SCADA system

Miesto práce
SK - Zilina, okres Žilina

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

  • You will work in international team developing state of the art control and management system (SCADA) for transportation of gas and oil.
  • You will start with training period, learning modules and functions of the system.
  • You will participate on the development of new functions.
  • Job positon offers long term stable engagement in SCADA area.
  • It is expected you will take over role of a couch and mentor for junior developers if the team extension will be required.

Požiadavky na zamestnanca

Education required

  • Technical High School (odborná škola)
  • University education (Master's degree)
  • University education (Bachelor's degree)

Specialization, field:

  • IT, Energy and Utilities, SCADA

Language skills:

  • English language - advanced
  • German language in advantage

Required skills and experience

  • experience in programming in C#/C++
  • experience Microsoft Visual Studio
  • knowledge of QT Framework will be appreciated
  • SQL, relational databases Oracle / MySQL
  • experience in cross platform application development will be advantage

Personality requirements and skills:

  • work in international team
  • independent, self-motivating agile approach
  • able to deliver within agreed scope and schedule
  • occasionally business trips within EU might be required
  • active problem solving
  • communicative

Eviden poskytuje služby v oblasti digitálnych služieb, cloudu, dát, vysokovýkonnej výpočtovej techniky a kybernetickej bezpečnosti.
Ako digitálny podnik novej generácie, prinášame hĺbkové odborné znalosti pre všetky odvetvia vo viac ako 53 krajinách.
Rozširujeme možnosti technológií pre podniky aj verejné orgány a pomáhame im budovať ich digitálnu budúcnosť spojením jedinečných špičkových technológií a viac ako 57-tisíc svetových talentov.
V rámci skupiny Atos dosahujeme ročný obrat vo výške približne 5 miliárd eur.

Počet zamestnancov

200-249 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Martina Mesarosova
E-mail: poslať životopis
ID: 2228151  Dátum zverejnenia: 19.8.2015  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja.