Team leader wintel

Advantage Consulting, s.r.o.

Místo práce
Jihomoravský kraj
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
35 - 45.000

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

*Deployment and configuration of new servers (physical and virtual machines).
*Change implementation.
*Incident management.
*Troubleshooting.
*Processing general requests from internal customers.
*Ensure appropriate staffing on the shift in order to provide effective customer care.
*Coordinate, prioritize work related tasks within the team to meet customer satisfaction.
*Ensure the shift is handed over in professional way defined in related document.
*Coordinate, attend and lead team meetings.
*Support the team members with guidance and advice.
*Escalate any personal issues to the manager.
*Keep the manager informed about ongoing issues.
*Coordinate Major incidents according to the Major incident process.

Zaměstnanecké výhody, benefity

*Above average salary with generous bonus.
*5 weeks holiday.
*Insurance benefits.
*Extensive training opportunities.
*Mobile phone of your choice.
*Notebook.
*Every Monday breakfasts.
*International business trips.
*Perspective and stable job in fast growing company.
*Friendly working environment in non-SSC environment.
*Growth opportunities in IT area.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

SUPPORT

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

Microsoft Windows - Pokročilý
Administrace Windows serverů - Pokročilý
Administrace LAN/WAN - Základy

Osobnostní předpoklady a dovednosti

*University degree in IT field is an advantage - University degree is not necessary if you have strong subject orientation with fast learning skills.
*Very good English skills - Communication on daily basis with other IT teams.
*Knowledge of Windows Servers - MCSA level is advantage. In our responsibility are more than 5000 servers in an internal 6 Datacenters (Europe, North America and Asia).
*General knowledge of IT surrounding technologies (e.g. network) - It helps in understanding of the overall infrastructure services and dependencies.
*Willingness and ability to travel internationally.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Od roku 2002 pomáháme uchazečům o zaměstnání s jejich uplatněním na trhu práce. Vytváříme společnost, které si váží nejen klienti, zaměstnanci, ale i veřejnost.

Zakládáme si na tom, že naši konzultanti jsou odborní partneři, kteří dokáží pomoci v oblasti kariérního života.

Naše odborné divize se specializují na tyto obory: ICT, Engineering, Electro & Energo, Sales & Logistics, Finance, Chemistry a Manufacturing.

Více než 1700 otevřených pracovních pozic v rámci celé České republiky naleznete na našich stránkách www.acjobs.cz.

Těšíme se na případnou konzultaci s Vámi.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 2937876  Dátum zverejnenia: 20.2.2017  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 35 - 45.000