DC Network Administrator - Košice

Talent Solutions - ADECCO

Miesto práce
Košický kraj

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are looking for candidates for the position Network / Server Administrator. Our client is a global provider for complex and integration solutions in IT field. The subsidiary is located in Košice.

Main responsibilities

- Working with networking technologies (Cisco, Juniper Checkpoint, etc..)
- Providing the end to end customer support for network concerns
- Network troubleshooting, changes of configuration, handling of incidents
- Following ITIL guidelines
- Cooperation with project teams, including full technical responsibility towards corporate customers, creating documentation and guidelines, other operational tasks

Desired skills and experience

- University Education in IT or related field
- CCNA certified or knowledge corresponding to the same level is mandatory
- Fluency in English
- Knowledge of networking - configuration, administration, routing, switching, VPN, network security
- Knowledge of Windows and/or Linux operation systems
- Team player, willing to learn, conceptual thinking.Contract typefull-time

Spoločnosť, pre ktorú je pozícia obsadzovaná

Informačné technológie

Telecommunications and networking

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Patríme medzi TOP 3 personálne agentúry na Slovensku. Na slovenskom trhu pôsobíme od roku 2002.

Pri poskytovaní našich služieb spájame záujmy oboch skupín – uchádzačov a zamestnávateľov.

Počet zamestnancov

50-99 zamestnancov