Účtovník s Anglickým jazykom do business centra / hlavná účtovná kniha

Talent Solutions - ADECCO

Miesto práce
Bratislava
Mzdové podmienky (brutto)
1800 - 2000 EUR/mesiac

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are filling senior accountant position for our client – international company.

Job description:
- Responsibility for providing professional accountancy services
- Responsibility for accurate maintenance of General Ledger records
- Participation on preparation of monthly, quarterly and annual financial statements, reports
- Cooperation with internal and external auditors
- Support to the General Ledger team
- Solving ad hoc client queries and requests
- Cooperation and participation on Audits
-General Ledger System maintenance
- Ensure close process is completed in an accurate and timely manner

Requirements:
- advanced level English language
- minimum 3 years experience in GL role
- Master degree in accountancy, economics or finance
- MS Office (mainly Excel)
- working experience with accounting programs
- Flexibility, especially in the period of month/year end closing
- Ability to work analytically within a problem solving environment

INFORMATION ABOUT THE RECRUITMENT PROCESS:

In case you are fulfilling the above mentioned criteria and our position is interesting for you, please send us your CV in English language along with your motivational letter. Adecco company Adecco reserves the right to contact only selected candidates, given the large number of applicants. Thank you and we look forward to our future cooperation.

Spoločnosť, pre ktorú je pozícia obsadzovaná

Informačné technológie

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Patríme medzi TOP 3 personálne agentúry na Slovensku. Na slovenskom trhu pôsobíme od roku 2002.

Pri poskytovaní našich služieb spájame záujmy oboch skupín – uchádzačov a zamestnávateľov.

Počet zamestnancov

50-99 zamestnancov
ID: 1866981  Dátum zverejnenia: 13.9.2014  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 1800 - 2000 EUR/mesiac