Ľutujeme, spoločnosť ponúkajúca danú pracovnú pozíciu ukončila zverejnenie ponuky na stránke z dôvodu získania dostatočného počtu kandidátov alebo obsadenia voľnej pracovnej pozície.

Ďakujeme za porozumenie.

Zobraziť podobné ponuky

Human Resource Manager (Ref. č.: MTB 25681)

Miesto práce
Trnava
Náplň práce, právomoci a zodpovednosti
Role Purpose:

The HR Manager is responsible for providing sound HR advice and counsel to Mangers and Employees on a variety of employee relations, labour relations, policy interpretation and coaching on management issues in Trnava Plant (230 employees). The role is reporting to the EMEA Senior HR Business Partner and dotted line to the Plant Manager.

Key Responsibilities

  • Designs and administers proactive programs, procedures and plans designed to establish and maintain effective employee relations in accordance of local laws and company policies.

  • Works with mangers to investigate employee claims, problems, grievances and appeals. Analyses facts according to circumstances, provides guidance, recommendations and resolutions to managers and employees.

  • Conduct timely investigations, prepare documentation and make recommendations for corrective / disciplinary action where appropriate.

  • Assist and support managers through consistent performance management coaching that includes disciplinary and performance improvement plans.

  • Provides situational coaching to managers and employees on employee relations issues.

  • Ensures that legal requirements are met in terms of employee relations to minimize exposure to liability. Serves as the expert on employment law.

  • Ensures the consistent application of policy, processes and activities globally through interaction with managers and employees.

  • Provides guidance on employment contract administration and interpretation.

Skills

Extensive knowledge and understanding of:

  • Employee Relations

  • Employment Legislation, economic and collective bargaining trends and regulations

  • Industrial Relations

  • Fluent English and Slovakian

Education required

Graduate/Post Graduate level education

Critical Prior Experiences

  • Minimum 5-7 years’ experience in Employee Relations / HR Generalist roles in multinational and manufacturing enviroment.
plný úväzok
Požiadavky na zamestnanca
Vzdelanie: maturitná skúška
Jazyky: angličtina Konverzácia: výborná
Požadovaná prax: 60 mesiacov ako HR manažér (výroba)
ADECCO je svetovou jednotkou v poskytovaní komplexných personálnych služieb. Sme partnerom, ktorého si vyberajú odborníci v oblasti ľudských zdrojov na celom svete.
ADECCO pomáha každý deň nájsť prácu 650 000 ľuďom vo viac ako 60 krajinách sveta.
Ústredným motívom našej stratégie je ponúknuť Vám lepšiu prácu, lepší život. Dobrá práca znamená spokojnosť v živote. Na Slovensku to už vieme viac ako 10 rokov.

AJILON je súčasťou Adecco Group a zameriava sa výhradne na vyhľadávanie IT expertov a podporu v oblasti IT segmentu v širokej škále dodávaných služieb.
AJILON na Slovensku pôsobí od roku 2004.

Adecco Group garantuje:
- dodržanie zrovnateľných podmienok s kmeňovými zamestnancami
- výplatu do 15-teho na Vašom účte
- úrazové poistenie za 1€
Hlavná oblasť pôsobenia spoločnosti
Personálne poradenstvo, sprostredkovanie práce a študijných pobytov
Adresa
ADECCO Slovakia, s.r.o.
Apollo Business Center - Mlynské Nivy 45 Zobraziť na mape
821 09 Bratislava

Kontaktná osoba: Jan Rosinek
E-mail: poslať životopis

ID: 1292020   Dátum zverejnenia: 11.7.2012
Lokalita: Trnava

Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja.
Váš komentár k pracovnej ponuke

neuvedený
Pridať komentár

Pridanie komentára k ponuke