Product Genius BMW

AC Bratislava, spol. s r. o.

Miesto práce
Bratislava
Termín nástupu
podľa dohody

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

New BMW dealership in preparation, with an aim to offer to its premium clients the perfect services, is looking for an ideal candidate for a position of Product Genius.

As a BMW Expert, your main responsibility will be to use your engaging personality to inspire and excite potential customers about the features and benefits of the latest BMW products and technologies. Using various ways of communication (personal, phone, online chat) & experience (test drives, demo) you will explain to potential customers the benefits of advanced optional equipment or technologies used in BMW cars.

This is NOT a sales role.

Other responsibilities:

• Guide the customers through the first stages of the sales process, supporting the customer towards the selection of the products and services that best fit their needs
• Give an emotionally filled consultation and advice on product related enquiries
• Indirectly supports vehicle sales by providing customers with the right amount of information regarding products, service offers, features, functions and benefits; creating the feeling of being treated uniquely
• Promote BMW cars as the leading premium products

Brand new showroom and perfect working environment
Touching the advanced technologies of premium car brand every day
Opportunity for further education and development
Possibility to advance to the salesman position

Do užšieho kola budú zaradení kandidáti, ktorí spĺňajú nasledovné podmienky:

1. spľňajú požiadavky na pracovnú pozíciu
2. cez stránku profesia.sk zaslali motivačný list
3. cez stránku profesia.sk zaslali vlastný dokument (max. 1 strana, pdf) vysvetľujúci potencionálnemu klientovi, čo je to BMW Connected Drive.
4. cez stránku profesia.sk zaslali životopis s fotografiou

Informácie po telefóne nepodávame.

Uchádzač o prijatie do zamestnania zaslaním svojho životopisu súhlasí so spracovaním osobných údajov v databáze spoločnosti AC Bratislava spol. s r.o. v súlade so zákonom 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení. Kontaktovať budeme len vybraných uchádzačov a títo budú pozvaní na osobný pohovor. Vopred sa ospravedlňujeme uchádzačom, ktorým neodpovieme, ich materiály budú v súlade so zákonom na ochranu osobných údajov skartované.

Požiadavky na zamestnanca

študent vysokej školy
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) alebo Nemecký jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Strojopis - Pokročilý
Microsoft Outlook - Pokročilý
Microsoft Word - Základy
Microsoft Excel - Základy

Vodičský preukaz

B

Pozícia je vhodná pre absolventa

Áno

• PERFECT knowledge and passion for automotive technology & products
• Enthusiasm / high affinity for cars
• High verbal, presentation and active listening skills
• Communication skills via telephone, email, web chat
• Experience in personal interacting with, handling and supporting customers is an advantage
• Data entry accuracy and record keeping
• Flexibility and willingness to learn
• High level of motivation and initiative

Autorizovaný predajca a servis vozidiel Audi.

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov
ID: 1811077  Dátum zverejnenia: 23.7.2014  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: podľa dohody