Rodičia

Posledná aktualizácia: 10. novembra 2023
rodičia
Materská a rodičovská dovolenka nemusia automaticky pre rodiča znamenať úplné odtrhnutie sa od pracovných či sociálnych väzieb. Práve naopak, poskytujú priestor na aktivity, na ktoré rodič predtým kvôli pracovnému vyťaženiu nemal čas.

Materská a rodičovská dovolenka predstavujú pre jedného z rodičov, najčastejšie ženu, obdobie, kedy zostáva s novonarodeným dieťaťom v domácnosti a snaží sa o to, aby dieťa rástlo a prosperovalo. Rodičia po materskej a rodičovskej dovolenke sa však často stretávajú s tým, že sa toto obdobie ich života pozerá, tak, ako keby nič nerobili a po profesionálnej stránke stagnovali.

Ponúkame vám niekoľko tipov, čo môžete počas materskej okrem starostlivosti o dieťa a domácnosť robiť. Každý z týchto tipov si môžete uviesť do životopisu a presvedčiť tak svojho súčasného alebo budúceho zamestnávatateľa, že ste len nesedeli doma či na pieskovisku, ale ste robili aj niečo pre svoj profesionálny rozvoj.

1.  Zostaňte v kontakte so svojou prácou

Z času na čas zájdite do svojej práce a skúste zostať v obraze. Dajte kolegom či šéfom najavo, že sa stále zaujímate aj o dianie vo firme. Ak sa na to cítite, opýtajte sa v práci, či nemôžete občasne s niečim pomôcť, napríklad s organizáciou rodinného dňa alebo team buildingu.

2. Nájdite si čas na seba

Aj keď sa to pred prvým dieťaťom môže zdať nepredstaviteľné, s jeho príchodom sa menia priority a občas sa zdá, že toho času pre seba je pomenej. Ale nezabúdajte na seba, doprajte si aspoň časť toho, na čo ste boli zvyknutí v období bez drobca. Kaderník, kozmetika či káva s priateľmi. Existujú už aj miesta, ktoré sú priateľské k deťom a nemusíte sa báť, že tam budú počas vášho pokecu s priateľmi okrikovať vaše deti.

3. Trénujte svoj cudzí jazyk

Cudzí jazyk bez dlhodobého používania začíname zabúdať a práve to sa môže ľahko stať počas materskej. Ak je cudzí jazyk vo vašej profesii dôležitý, nemalo by sa vám stať, že sa do práce vrátite s tým, že ste ho čiastočne zabudli, lebo ste ho proste nepotrebovali.

Čítajte cudzojazyčné knihy, pozerajte filmy, aj vašim potomkom púšťajte rozprávky v tom jazyku, ktorý si potrebujete precvičovať, zabijete tak dve muchy jednou ranou. A pre cvik konverzácie skypujte alebo sa stretávajte s ľuďmi, pre ktorých je tento jazyk materským alebo ho aspoň ovládajú na vysokej úrovni.

4. Urobte si svoj projekt

Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu, prerobiť byt, vytvoriť si webovú stránku? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. A následne sa nebojte tento projekt doplniť do svojho životopisu a napísať o ňom viac v motivačnom liste.

Ak máte nejaké hobby (vyrábate šperky, šijete hračky či maľujete obrazy), skúste ich predávať, napríklad na sashe.sk. Aj to je aktivita, ktorá vás naučí veľa o predaji, zákazníkoch a viete ju popísať v životopise alebo motivačnom liste. Zaujímavý projekt je aj Mile.sk, nechajte sa inšpirovať.

5. Choďte na podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. Vyskúšajte ísť aj so svojím dieťaťom, najmä ak je ešte menšie a vela času prespí. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či burza oblečenia už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebude.

Určite odporúčame Profesia Days so sekciou Maminkovo, kde je aj detský kútik s dozorom. Zúčastňovať sa podujatí vám pomôže udržiavať rôznorodé sociálne kontakty, keďže tie sa počas materskej často obmedzujú len na komunikáciu s inými rodičmi.

6. Začnite študovať

Na vysokej škole si môžete doplniť alebo rozšíriť kvalifikáciu. Ak sa rozhodnete študovať v dennej forme, môžete si vybaviť individuálny harmonogram štúdia. V externej forme prebieha vyučovanie väčšinou v soboty. Štúdium popri dieťati je náročné, ale s podporou rodiny či priateľov určite dokážete skĺbiť rodičovstvo aj školu.

7. Zúčastnite sa online kurzu

Ak nemáte starých rodičov, ktorí by sem-tam postrážili drobca, aby ste mohli študovať vysokú školu, vyskúšajte online kurzy a nástroje. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, naučiť sa základy programovania či grafiky. Online kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy.

Odporúčame stránky Coursera.comCodeacademy.com alebo Memrise.com. Aj tieto kurzy si môžete uviesť do životopisu.

8. Staňte sa dobrovoľníkom

Mnoho z predchádzajúcich bodov sa dá spojiť v dobrovoľníčení. Ponúknite svoje skúsenosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Alebo naberte úplne nové skúsenosti ako dobrovoľník v oblasti, v ktorej ste doteraz nepôsobili. Ideálne skĺbenie starostlivosti o dieťa s dobrovoľníčením ponúkajú napríklad materské centrá, ktoré privítajú každú pomoc. Súčasní zamestnávatelia veľmi oceňujú dobrovoľnícku prácu. Viac sa o dobrovoľníctve môžete dozvedieť na www.blbypocit.sk, prípadne využite projekt volunteer.go-ok.eu.

Nastúpiť po materskej a rodičovskej dovolenke späť do práce môže byť ťažké. Ak sa však budete profesionálne rozvíjať aj počas tohto obdobia, do práce sa vrátite nie ako niekto, kto „len sedel doma“, ale ako obdivovaný rodič, ktorý aj popri dieťati stíhal rôzne aktivity.

Základné informácie

 

Materská dovolenka:

 

Rodičovská dovolenka:

  • nasleduje po skončení materskej dovolenky,
  • môže trvať do 3. roku veku dieťaťa,
  • počas nej vzniká nárok na rodičovský príspevok,
  • jej podmienkam sa venuje Zákon o rodičovskom príspevku.