Nezamestnaní

Posledná aktualizácia: 10. novembra 2023
Nezamestnaní
Byť nezamestnaným je nepríjemné, ale vy môžete využiť tento čas na to, aby ste sa stali pre zamestnávateľa atraktívnejším uchádzačom.

Ak sa zrazu stanete nezamestnaným, je to nepríjemná situácia. Nevešajte však hlavu a zamerajte sa na nájdenie si novej práce. Môže sa vám to podariť v priebehu týždňa, niekedy to môže trvať dlhšie. Dôležité je, aby ste urobili všetko pre to, aby ste sa stali čo najatraktívnejším uchádzačom pre potenciálnych zamestnávateľov. Ponúkame rady, ako to dosiahnuť.

1. Zaevidujte sa na úrade práce

Je to jeden z prvých krokov, ktorý by ste mali urobiť. Zistite si, pod ktorý úrad práce podľa trvalého bydliska patríte, a zaevidujte sa. To, čo všetko na to potrebujete, si zistite vopred telefonicky alebo na stránke Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak splníte podmienky, získate dávku v nezamestnanosti.

2. Hľadajte si novú prácu

Aj keď sa to zdá samozrejmosť, občas si človek povie, že si zaslúži krátky oddych a začne si hľadať prácu až po pár týždňoch. Ak sa však pár týždňov prehupne do pár mesiacov, vaše šance na získanie práce sa znižujú. V evidencii úradu práce by ste sa mali snažiť zostať čo najkratšie.

Najviac pracovných ponúk nájdete na Profesia.sk. Pri písaní životopisov i motivačných listov sa môžete riadiť našimi návodmi Ako napísať dobrý životopis a Ako napísať dobrý motivačný list. A ak už idete na pohovor, určite si prečítajte rubriku Ako sa na pohovor pripraviť. A všetko môžete začať vytvorením si životopisu na našej stránke.

Vytvorte si životopis

 

3. Uchovajte si pracovné a sociálne návyky

Aj keď zostať vylihovať v posteli sa môže zdať lákavé, vstávajte pravidelne a najneskôr vtedy, kedy približne začína pracovný deň (8-9 hod.). Každý deň vyhraďte určitý čas na prehľadávanie pracovných ponúk, písanie životopisov a motivačných listov, či iných aktivít, ktoré súvisia s vašim rozvojom.

Neuzavrite sa do seba, stretávajte sa naďalej s priateľmi či bývalými kolegami. Možno práve oni budú mať tip na nejakú zaujímavú pracovnú ponuku. Zamyslite sa aj nad tým, či by ste sa nemali rekvalifikovať. Možno bývalé povolanie nebolo to pravé pre vás.

4. Hľadajte príčiny vášho neúspechu a snažte sa ich odstrániť

Ak sa vám dlhšie nedarí nájsť si prácu, skúste zistiť, prečo to tak je. Opýtajte sa svojich bývalých kolegov alebo známych, kde vidia vaše nedostatky a v čom by vám odporúčali sa zlepšiť. Možno posielate príliš všeobecné životopisy, alebo sa hlásite na pozície, na ktoré nespĺňate požiadavky.

Ak sa dostanete na pracovný pohovor a neuspejete, skúste sa opýtať priamo personalistu, prečo ste neuspeli. Na základe ich odporúčaní sa snažte nedostatky odstrániť a zlepšiť v oblastiach, o ktorých vám povedali.

5. Urobte niečo pre svoj rozvoj

Počas obdobia, keď ste nezamestnaný, máte možnosti a priestor rozvíjať svoje zručnosti a získať skúsenosti, na ktoré ste počas práce na plný úväzok nemali alebo nebudete mať čas. Ponúkame niekoľko tipov, ako sa počas obdobia na „úrade práce“ profesionálne či osobnostne rozvíjať.

Staňte sa dobrovoľníkom

Ponúknite svoje kapacity nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Naberiete tak úplne nové skúsenosti v oblasti, o ktorej ste nič netušili, alebo môžete získať neoceniteľnú prax v oblasti, v ktorej ste pôsobili alebo chcete pôsobiť.

Dobrovoľníčenie určite ocení váš budúci potenciálny zamestnávateľ. Viac sa o dobrovoľníctve môžete dozvedieť na  www.dobrovolnickecentra.sk, prípadne využite projekt volunteer.go-ok.eu.

Študujte

Že ste už vyštudovali alebo nemáte chuť či peniaze na klasickú školu? Vyskúšajte iný typ vzdelávania. Či už sú to kurzy zamerané na osobnostný rozvoj alebo kurz paštétovania, každý z nich vás rozvinie v inej oblasti.

Zaujímavé kurzy nájdete napr. aj online. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, základy programovania či grafiky. Mnohé z nich sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Odporúčame stránky Coursera.com, Codeacademy.com alebo Memrise.com. Väčšina je v angličtine, ale nenechajte sa odradiť a zoberte to skôr ako výzvu.

Choďte na podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. Je to súčasť udržiavania sociálnych návykov a získavania nových kontaktov. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či malý literárny festival už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebude. To, že sa zúčastňujete podujatí, prípadne že niečo organizujete, bude zaujímavým bodom vo vašom životopise alebo motivačnom liste.

Určite odporúčame Profesia Days s množstvom pracovných ponúk aj zaujímavých prednášok. Skúste sa aj cielen zamerať na podujatia z oblasti, v ktorej by ste chceli pôsobiť.

Urobte si svoj projekt

Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu, prerobiť byt, vytvoriť si webovú stránku? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. Zároveň veľa podnikateľov začalo svoj biznis práve tak, že sa ocitli bez práce a začali robiť na niečom, čo sa neskôr stalo ich biznisom. Inšpirujte sa projektami ako napríklad Vnútroblok.

Zlepšite si jazyk

Angličtina je základ, ktorý je často vyžadovaných aj na nižších pozíciach. Nemávnite rukou, že na učenie sa jazyka je neskoro. A ak ho ovládate, vždy sa dá zlepšovať. Úrady práce niekedy ponúkajú jazykové kurzy. Môžete skúsiť niekoho poprosiť, aby vás doučoval výmenou za nejakú vašu službu (možno viete dobre stierkovať) alebo rovno vyhľadajte cudzinca, ktorý vás naučí svoj materinský jazyk výmenou za to, že ho vy naučíte po slovensky.

Sledujte televízne programy, filmy či seriály v cudzom jazyku, čítajte cudzojazyčné knihy, vyhľadávajte cudzincov. Ak vám to vaše možnosti umožňujú, vycestujte za prácou do zahraničia. Či už to bude na letnú brigádu alebo nájdete v zahraničí svoju vysnívanú trvalú prácu, okrem zárobku si určite zlepšíte aj jazyk. Skúste si vybrať krajinu a následne z našej ponuky práce v tejto krajine. Nakoľko si potrebujete zlepšiť napr. angličtinu si otestujte na TrackTest.eu.

Obdobie bez práce nemusí byť len o tom, že si budete hľadať novú prácu. Môže to byť obdobie, kedy máte šancu objaviť to, čo vás najviac baví, zlepšiť sa v tom a rozvíjať všetky stránky svojej osobnosti. Každá ďalšia aktivita vás posunie bližšie k novej a lepšej práci.

TIP: S kariérnym poradcom Petrom Csórim sme sa v podcaste rozprávali o tom, v čom môže byť problém, ak sa vám dlhodobo nedarí nájsť prácu a čo môžete robiť. 👇

Čo by vás ešte mohlo zaujímať: