Práca na dohodu a odvody od 01/2013

Chcela by som sa spýtať či neviete niečo bližšie ohladne práce na dohodu a odvodov.J asi to nejak neviem predstaviť ,pracujem ako anketárka pre asi 8 firiem a neviem si predstaviť ,že by som si z každej firmy musela odviesť odvody.To by bolo fakt na hlavu ,kedže zamestnanci odvádzajú odvody iba raz a ja by som mala 8 krát.
 
Zamestnanci odvadzaju odvody tiez z kazdeho zamestnnia, ktore maju.
Teda ak maju viac zamestnani, tak z kazdeho.
Podrobnosti o odvodoch skus popozerat na www.porada.sk
 
Dobry den,
v sucasnosti je vas prijem z napr. 8 dohod, 8x zdanovany. Kazdy z 8 zamestnavatelov za vas plati len minimalny odvod 1,05% na garancne a urazove poistenie. Od noveho roka vam bude druha strana - nazvime ho zamestnavatel - okrem dane odvadzat aj odvody do SP, ZP apd... v sume cca. 14% ( to je vas odvod ) . A ano, z kazdej dohody budete odvadzat odvod zvlast. Na druhej strane za vas bude vasich 8 zamestnavatelov odvadzat statu odvody v sume cca. 35,2% z vysky vaseho prijmu ( ta vyska odvodov na strane zamestnavatela variuje... Co je celkom zaujimava suma v statnom rozpocte. Cela tato novela odvodov dohodarov vznikla ako ochrana vas dohodarov - pre zamestnavatela su to vyrazne naklady navyse a s tym suvisiaca byrokracia.
 
Fajn,takže ked ja mám malé príjmi,tak budem mať ešte menšie alebo žiadne,kedže zamestnávatelom vzniknú vyššie náklady na mna,tak to znamená asi ,len tolko ,že od januara mi nepredlžia zmluvy.A potom ako má človek existovať v tejto krajine ,ked získať trvalé pracovné miesto je v dnešnej dobe nemožné aj ked máte stredoškolské vzdelanie s maturitov.No kam sme sa to už dopracovali?A ja čo budem mať z toho ked teraz si budem odvádzať odvody?Ja kým sa dostanem do dôchodku ,tak tie už aj hádam do vtedy aj zrušia.Zdravotné odvody si platím sama ako samoplatca a aj to podla mna úplne zbytočne ,lebo aj tak vždy ked idem k lekárovi tak si aj on vypýta peniaze za vyšetrenia.Tak kam sme sa to už v tejto krajine dopracovali? No asi len tam ,že od januára stúpne nezamestnanosť o dalších aj 20% .
 
Áno zdieľam váš názor. Aj ja mám okrem zamestnancov aj dohodárov a dožadujú sa zvýšenia mzdy na dohodu o ich náklad 14%. Pre mňa je to nepredstaviteľné, veď na každého dohodára budem mať náklad navyše o cca. 35,2%... je zase na druhej strane pravda, že príjmy sa budú dohodárom zaratávať do dôchodku - odvádzajú sa starobné, zdravotné, sociálne odvody, odvody v nezamestnanosti apd. Na dohodárov sa bude vzťahovať ochranná doba pri PN a podobné pozitíva. No momentálne to pre vás znamená nižší zárobok a pre zamestnávateľa vyšší náklad - to všetko pri nezmenenej odmene.
 
Chapem, o co asi tym hore islo pri novele tohto zakona, ale je to cele trochu nedomyslene. Ja tiez zrejme pridem od noveho roka o pracu na dohodu, ktoru od r. 2008 vykonavam popri riadnom zamestnani - najma ked min. vyska zarobku musi byt vo vyske min. mzdy, to uz asi moj "dohodovy zamestnavatel" nezvladne...

 Diskusia k tejto otázke bola uzatvorená.

Informácia

Každý príspevok predstavuje názor autora jemu vlastný a prevádzkovateľ Fóra práce nezodpovedá za obsah príspevkov v ňom uvedených.

Nahlásenie nevhodného obsahu

×

Odoberanie komentárov

Zadajte e-mail, na ktorý Vám budeme zasielať notifikácie o nových komentároch.
×