Nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, chcem sa spýtať či má môj už bývalý zamestnávateľ právo nevyplatiť mi mzdu. Pracovala som na dohodu (dohoda a vykonaní práce) v kvetinárstve. Moja zamestnávateľka ma obvinila za škodu tovaru - kvetov a rozhodla mi dať výpoveď s tým, že mi nevyplatí celú mzdu, vlastne mi ju skoro celú nedala.. (kvety zvädli, nie však mojou vinou). V dohode však nie je spomenuté, že mám hmotnú zodpovednosť alebo inú zodpovednosť za tovar. Môžem sa brániť a požadovať nevyplatenú mzdu naspäť?
 • Komentáre
 • ešte chcem dodať, že aj keď sa necítim vinná za škodu, zamestnavateľka si stojí za tým, že som za ňu zodpovedná ja
 • Zamestnavatelka toi nemoze len tak kratit dohodnutu odmenu za pracu.
  Musela by vycislit skody, ktore jej vznikli a dokazt, ze is ich sposobila, potom by mohla pozadovat nahradu.

  Bez oficialneho vycislenia skody o zoadnu skodu nejde a zamestnavatel krati odmenu neopravnene.
 • povedala mi len že má fotky, že si škody nafotila... stačí jej to? alebo ak vyčísli škody a ona to asi spraví, zrejme vie ako v tom chodiť,, takže nemám právo si žiadať mzdu? dakujem ivka70
  • Nie, musi ti dat protokol zo skodovej komisie, nechat ta k tomu vyjadrit sa a dat si podpisat suhlas so zrazkami zo mzdy (kedze si nemala podpisanu hmotnu zodpovednost). ak so sposobenou skodou nebudes suhlasit, musi si skodu ona uplatnit na sude. aj keby to urobila, nemoze ti zadrziavat mzdu.
   Inak ide o neopravnene kratenie mzdy a mozes jej poslat predzalobnu vyzvu na doplatenie mzdy.
 • dakujem! velmi ste mi pomohli
 • chcem sa ešte spýtať, čo alebo kto je tá škodová komisia, aby som sa vedela ako braniť.. dakujem
  • To je nieco, co ma zorganizvat zamestnavatel, ked mu nejaka skoda vznikne, aby to posudila a ohodnotila ..pripadne urcila zodpovednosti.
   Ak vyslovene nezvola skodovy komisiu, musi skodu minimalne zapisat, do protokolu, prilozit dokazy, dat ti k tomu vyjadrenie.

   Ak ma clovek poistenie za skodu, sposobenu zamestnavatelovi, aj poistovna vyzaduje takyto protokol.