Credit Risk Modelling Specialist, Bratislava

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

Miesto práce
Bratislava

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Job relevant Information:

  • Design, statistical development and documentation of credit risk measurement models (PD, LGD, EAD) for corporate and retail portfolios
  • Ongoing monitoring and regular validation of existing models
  • Analysis and simulation of RWA/EL impacts
  • Cooperation on technical implementation of models and underlying data infrastructure
  • Focus on achieving ongoing compliance with IRB requirements

Request on candidates:

  • University degree in mathematics/statistics or economics
  • Fluency in English (both written and spoken)
  • Analytical thinking
  • Professional experience in credit risk management and/or modelling preferred
  • Experience with SAS tools
  • Good knowledge of MS Office applications

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

UniCredit Bank má modernú firemnú kultúru. Riadi sa hodnotami tzv. Charty integrity, ktorá v rámci celej skupiny definuje základné hodnoty ako východisko správania sa a konania. Je postavená na pilieroch – čestnosť, rešpekt, sloboda, transparentnosť, vzájomnosť a dôvera.

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov
ID: 2736275  Posting date: 26.9.2016  The job comes from another website or source.