Nórsko

Na to, aby sa vám žilo, nepotrebujete veľa. Stačí si napríklad odskočiť za prácou do Nórska. Domov je to na skok, lukratívnymi pracovnými ponukami sa to tu len tak hemží a s jazykom sa postupne určite popasujete. Naozaj nemáte čo stratiť, môžete iba získať.

Základné informácie

 Hlavné mesto:
 Oslo
 Počet obyvateľov:  4,9 milióna
 Úradný jazyk:  nórština
 Mena:  nórska koruna
 Najväčšie mestá:  Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim,  Fredrikstad/Sarpsborg
 Miera  nezamestnanosti:  3,3 %


Kde hľadať prácu?

Vyberte si z najaktuálnejších pracovných ponúk v rámci Nórska.
Aktuálne pracovné ponuky do Nórska na www.profesia.sk


http://www.nav.no
http://www.finn.no
http://www.justlanded.com/english/Norway

Užitočné informácie
Stratili ste cestovný pas, peňaženku alebo si jednoducho neviete rady v cudzom svete?

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Oslo
Thomas Heftyes gate 24
N-0244 Oslo
Nórsko
Tel.: +47 220 49 470, +47 995 11 030 

Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva v Bratislave
Palisády 29
811 06 Bratislava
Tel.: 02/59 10 01 00

...vedeli ste, že?
Krajina má jednu z najväčších obchodných flotíl na svete.

Súvisiace články

  • V Nórsku nikto nie je lepší, ako ten druhý
    Nafta a ryby. Nórsko. Kráľovstvo, počtom obyvateľov o málo menšie ako Slovensko, rozlohou osemkrát väčšie, práve oslávilo 100. výročie svojej samostatnosti. Krajina s najvyššou kvalitou života na svete. (Zdroj: Rozvojový program OSN z r. 2004.)
  • Zima, horúco, zmoknete, uschnete
    Hoci Nórsko na prvý dojem vzbudzuje o horúcich sezónnych brigádach iné predstavy ako Taliansko či Španielsko, opak je pravdou. Aj v Nórsku môžete nájsť letnú brigádu. Do tejto krajiny každý rok za prácou v poľnohospodárstve prichádza pätnásť- až dvadsaťtisíc pracovníkov zo zahraničia, najmä z Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska. Hoci niektoré ponuky možno nájsť na portáli www.aetat.no, veľká časť príležitostí sa ani nedostane do verejnej inzercie. Farmári už totiž vychádzajú zo svojej vlastnej "databázy". Aby ste získali miesto napríklad pri zbere ovocia a zeleniny, bez aspoň základov nórčiny si ponuku ani zamestnanie nenájdete. Odborné vzdelanie mať nemusíte, výhodou sú však predchádzajúce skúsenosti.
  • Drahá krajina, ale zarobiť sa tu dá dobre
    Nórsko aj po máji tohto roka chráni svoj trh práce pred záujemcami z nových členských štátov EÚ (okrem Cypru a Malty). Preto, ak si chce slovenský občan v Nórsku nájsť zamestnanie, potrebuje získať povolenie na pobyt s možnosťou pracovať. Štatistiky rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny hovoria o viac ako osemsto Slovákoch, ktorí v Nórsku pracujú, čo je zo severských krajín najviac. Pravda však je aj taká, že údaje o počtoch legálne pracujúcich v zahraničí sa zbierajú veľmi ťažko a porovnania počtov sú preto len orientačné.
×