Francúzsko

Krajina galského kohúta, ako sa Francúzsko častokrát nazýva, ponúka omnoho viac ako to, čo sa zvyčajne dočítate v cestovateľských bedekroch. Pokiaľ však po francúzsky neviete ani mäkké f, radšej rýchlo dobehnite zameškané. Táto krajina nám totiž začiatkom júla otvorila svoju náruč a nájsť si prácu trebárs v Paríži už nie je pre našinca problém.

Základné informácie

 Hlavné mesto:  Paríž
 Počet obyvateľov:  65,3 milióna
 Úradný jazyk:  francúzština
 Mena:  euro
 Najväčšie mestá:  Paríž, Marseille, Lyon, Toulouse, Nice
 Miera nezamestnanosti:  9,9 %
 Členom EÚ od:  1958 (zakladajúci člen)


Kde hľadať prácu?

Vyberte si z najaktuálnejších pracovných ponúk v rámci Francúzska.
Aktuálne pracovné ponuky do Francúzska na www.profesia.sk

http://www.pole-emploi.fr
http://www.apec.fr
http://www.cadremploi.fr
http://www.keljob.com
http://www.monster.fr
http://www.justlanded.com/english/France

Užitočné informácie
Stratili ste cestovný pas, peňaženku alebo si jednoducho neviete rady v cudzom svete?

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 Rue du Ranelagh
75016  Paríž
Tel.: +33 1 71 93 73 33

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky na Slovensku
Kutscherfeldov palác
Hlavné námestie 7
812 83  Bratislava
Tel.: 02/59 34 71 11

...vedeli ste, že?
Železničná sieť Francúzska, ktorá spája 31 840 km, je najdrahšou železničnou sieťou v západnej Európe.

Súvisiace články

 • Najdôležitejšie informácie o práci a podnikaní vo Francúzsku
  Napriek tomu, že štvrtá najsilnejšia ekonomika sveta uplatňuje voči novým členským štátom Európskej únie prechodné obdobie, svoj pracovný trh si nechráni tak úzkostlivo ako Nemecko.
 • Francúzsko bráni liberalizáciu služieb
  I keď sloboda voľného pohybu služieb patrí medzi základné princípy budovania jednotného trhu Európskej únie, stále existuje mnoho prekážok. Jedným z najväčších odporcov úplnej liberalizácie sektora služieb je Francúzsko. A práve tam podnikatelia z nových členských štátov únie využívajú existujúce možnosti časť svojej činnosti uskutočňujú prostredníctvom dočasného poskytovania služieb.
 • Stavby, služby a iné: Paríž je ústretovejší
  Francúzsko čiastočne zrušilo s platnosťou od mája tohto roka obmedzenia na zamestnávanie pracovnej sily zo Slovenska a ostatných nových členských krajín EÚ. Podľa informácie Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Paríži, uvoľnenie pracovného trhu sa týka približne šesťdesiatky presne špecifikovaných povolaní v siedmich sektoroch - stavebníctvo a verejné práce, hotelierstvo, reštauračné služby a potravinárstvo, poľnohospodárstvo, strojárstvo a spracovanie kovov, spracovateľský priemysel, obchod a predaj, technické služby. Aj v uvedených povolaniach bude naďalej potrebné žiadať o vydanie pracovného povolenia na miestnych úradoch "Direction Départementale du Travail, de l'Emploi et de la Formation Professionnelle", ktoré však už nebudú odmietať žiadosti na základe existencie tzv. opposition d'emploi, to znamená existencie nezamestnaných domácich pracovníkov na trhu v danej oblasti, čo bolo doteraz hlavným dôvodom zamietania žiadostí.
 • Francúzsko otvára dvere pracovného trhu opatrne
  Medzi ťažko obsadzované profesie vo Francúzsku patria mechanici, hotelieri, čašníci, požiarnici a pôrodné asistentky. Tento zoznam sa spomína v návrhu zákona o výberovom prisťahovalectve, a keď Paríž od 1. mája pootvorí svoj pracovný trh pre nových členov únie, pôjde pravdepodobne o niektoré z nich.
 • Francúzi ponúkli šancu mladým
  Hoci Francúzsko voči občanom nových členských krajín EÚ prijalo prechodné opatrenie na voľný pohyb za prácou a uzavrelo pred nimi svoj pracovný trh na obdobie piatich rokov, svetlo sveta uzrela minulý rok avizovaná bilaterálna dohoda, na základe ktorej by každý kalendárny rok mohlo v krajine galského kohúta počas maximálne 18 mesiacov pracovať 300 slovenských odborníkov vo veku od 18 do 35 rokov.
 • Brigádujte aj s krátkym kurzom
  Slovenské agentúry ponúkajú v rámci kultúrno-výmenných pobytov aj letné brigády vo Francúzsku na tri mesiace. Do výmenných programov sa môžu zapojiť niekedy len Študenti denného štúdia vysokých škôl okrem prvákov, pri niektorých programoch aj absolventi.
 • Kam za prácou v EÚ-Francúzsko
  Francúzsko svoj pracovný trh zrejme neotvorí ihneď po vstupe Slovenska do Európskej únie (1. mája 2004) a pravdepodobne bude uplatňovať prechodné obdobie. Možno však očakávať, že nie s takou razanciou a v takej dĺžke ako Nemecko a Rakúsko.
×